Proekologiczne rozwiązanie dla odlewnictwa - wynalazek naukowców z Łodzi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opatentowali proekologiczną mieszankę celulozową do zastosowania w układach wlewowych w odlewnictwie. Rozwiązanie przyniesie redukcję szkodliwych związków do atmosfery i przyczyni się do mniejszej liczby wad odlewniczych.

Zdaniem współtwórcy patentu dr. hab. inż. Jacka Sawickiego, odlewnictwo to strategiczny dział dla każdej gospodarki. „Wprowadzanie produktów lub technologii proekologicznych przy jednoczesnym utrzymaniu zbliżonej jakości odlewów może stanowić o wyższej konkurencyjności” - ocenił naukowiec.

Dr Sawicki i mgr inż. Zbigniew Zawieja z Instytutu Inżynierii Materiałowej Wydziału Mechanicznego PŁ, opracowali mieszankę celulozową do produkcji kształtek rurowych oraz złączek o przekroju okrągłym, stosowanych w układach wlewowych w odlewnictwie.

Dotychczas w takich układach stosuje się kształtki ceramiczne lub z mieszaniny celulozy z żywicą melaminowo-mocznikowo-formaldehydową i mikrosferami glinokrzemianowymi. Zdaniem naukowców wyroby z ceramiki zanieczyszczają masę formierską oraz są bardzo trudne w obróbce mechaniczne. Natomiast kształtki i złączki z mieszaniny celulozy z żywicą i mikrosferami zawierają w swej strukturze składniki wytwarzające szkodliwą dla środowiska mieszaninę gazów, powstającą podczas kontaktu z ciekłym metalem.

W związku z tym - ich zdaniem - poszukiwanie nowego, alternatywnego proekologicznego materiału inżynierskiego wydaje się być ważnym aspektem naukowym. Zainspirowało to łódzkich badaczy do opracowania nieszkodliwej dla środowiska mieszanki na bazie celulozy pozyskiwanej z wyselekcjonowanej makulatury z dodatkami proekologicznych półproduktów w postaci minerałów naturalnych - perlitu ekspandowanego i wermikulitu ekspandowanego - wraz z mikrosferami.

Całość mieszanki jest związana chemicznie dzięki dodaniu lepiszcza, jakim jest szkło wodne. Takie rozwiązanie nie było dotąd stosowane na świecie.

„Opracowana przez nas mieszanka celulozowa eliminuje toksyczne związki z receptury składu oraz minimalizuje ilość wydzielającego się gazu. Jest to bardzo istotne zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym” - podkreślił dr hab. Jacek Sawicki.

Opracowany skład zmodyfikowanej mieszanki na bazie pulpy papierowej zawiera tylko składniki ekologiczne. „Do jej wytworzenia stosowane są półprodukty naturalne nie wydzielające toksycznych związków po spaleniu oraz pochodzące z odzysku z innych technologii (makulatura oraz mikrosfery)” - podkreślił współtwórca wynalazku.

W jego ocenie wykorzystanie nowej mieszanki celulozowej do produkcji kształtek rurowych oraz złączek o przekroju kołowym, stosowanych w układach wlewowych w odlewnictwie przyniesie nie tylko redukcję szkodliwych związków do atmosfery, ale również będzie przekładać się mniejszą liczbę wad odlewniczych, tj. zagazowania lub niedolewy.

Rozwiązania łódzkich naukowców było wielokrotnie nagradzane m.in. Złotym Medalem na genewskich targach Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów GENEVA INVENTIONS 2017 czy platynowym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2017 w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci rekomendują sześć priorytetowych projektów AI dla Polski

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w br. 5,9 proc. przedsiębiorstw deklarowało wykorzystanie technologii AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera