Rzeszów/Prof. Leszek Trybus doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

Ksiązki w sepii, Fotolia
Ksiązki w sepii, Fotolia

Prof. Leszek Trybus, specjalista z dziedziny automatyki i telemechaniki, otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej.

Uczelnia doceniła profesora „za wybitne dokonania w zakresie teorii, konstrukcji i wdrożeń, w kraju i za granicą, regulatorów cyfrowych, sterowników mikroprocesorowych i rozproszonych systemów czasu rzeczywistego oraz zasług w działalności na rzecz rozwoju i wizerunku uczelni”.

Prof. dr hab. inż. Jacek Kluska w laudacji przedstawił sylwetkę prof. Leszka Trybusa, jego działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną oraz współpracę z przemysłem. Podkreślił, że profesor Trybus znacząco zasłużył się Politechnice Rzeszowskiej.

„Ma ogromne zasługi w zakresie wdrożeń przemysłowych, które są nie do przecenienia, przysłużył się rozwojowi demokracji i miastu Rzeszów. Dzisiejsza uroczystość stanowi dowód uznania naszego środowiska akademickiego dla wielkich osiągnięć profesora” - ocenił.

Wymienił też liczne odznaczenia i nagrody, w tym cztery nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, brązowy i złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Laudator podkreślił, że oprócz działalności naukowej i akademickiej prof. Leszek Trybus aktywnie uczestniczył w życiu społecznym, wniósł także wkład w przemiany demokratyczne w Polsce.

„Wiele się od ciebie Leszku my wszyscy, nie tylko koleżanki i koledzy z Katedry Informatyki i Automatyki oraz studenci, nauczyliśmy. Przez swoją obecność wśród nas stwarzasz klimat najwyższego profesjonalizmu i atmosferę chęci nieustannego doskonalenia się. Niech ta najwyższa godność akademicka, którą dziś otrzymujesz, będzie uhonorowaniem twojej osoby, twojej postawy i działalności, a dla uczelni kolejnym powodem do satysfakcji i dumy” – zakończył wystąpienie prof. Kluska.

Uczestniczący w uroczystości wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Aleksander Bobko pogratulował doktorowi honoris causa tytułu, również w imieniu szefa resortu nauki, wicepremiera Jarosława Gowina.

Jak zauważył, po wysłuchaniu laudacji przychodzi mu na myśl słowo pełnia. „Jeżeli myślimy o jakimś wzorze, modelu kariery akademickiej to droga pana profesora, droga prawie 50-letnia działania, aktywności w przestrzeni akademickiej wyczerpuje właściwie znamiona tego, czego od profesora można by oczekiwać” – mówił prof. Bobko.

Wśród obszarów aktywności prof. Trybusa wiceminister wymienił m.in. rzetelną naukę, kontakty międzynarodowe, współpracę z przemysłem, kształcenie kolejnych pokoleń naukowców oraz działalność społeczną.

Na zakończenie uroczystości wykład wygłosił prof. Trybus, w którym przedstawił drogę, jaką przeszły prace badawczo-rozwojowe Katedry Informatyki i Automatyki (dawniej Zakładu) Politechniki Rzeszowskiej dotyczące sterowników mikroprocesorowych. Podkreślił w nim również ogromną rolę współpracy środowiska naukowego z przemysłem.

Leszek Trybus urodził się w 1946 r. we Wrocławiu. Ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki Górniczej i Hutniczej AGH w Krakowie. Wkrótce potem wraz z żoną zamieszkał w Rzeszowie podejmując pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej (obecnie Politechnika Rzeszowska), z którą związał całe życie zawodowe - od asystenta stażysty aż do profesora. Przez 30 lat kierował Katedrą Informatyki i Automatyki na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki, która z czasem stała się największą jednostką uczelni. Prace nad regulatorami i sterownikami, które zainicjował jeszcze jako asystent, stały się specjalnością wyróżniającą PRz Rzeszowską wśród innych ośrodków akademickich.

Stopnie naukowe i tytuł profesora uzyskał na swoim rodzimym Wydziale Elektrotechniki GiH AGH (obecnie Wydział EAIiIB). Tytuł profesora otrzymał w 1994 r. na podstawie książki o regulatorach wielofunkcyjnych. Prof. Trybus wypromował 11 doktorów z zakresu automatyki, informatyki i budowy maszyn (roboty). Recenzował kilkadziesiąt doktoratów, habilitacji i wniosków profesorskich. Prowadził ponad 200 prac dyplomowych. Na przełomie lat 80. i 90. przez prawie 2 lata pracował w Uniwersytecie Alberta w Kanadzie.

Od prawie 25 lat prof. Trybus jest członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki PAN, przez 10 lat był polskim przedstawicielem w dwu komitetach technicznych międzynarodowej federacji automatyków IFAC. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera