Historia i kultura

Tysiące ziaren zbóż i nasion we wczesnośredniowiecznym domu

Fot. Ł. Miechowicz
Fot. Ł. Miechowicz

Jeden z największych zbiorów wczesnośredniowiecznych ziaren zbóż w Europie i największą znalezioną do tej pory kolekcję nasion roślin strączkowych pochodzącą z polskiego grodu z tego okresu, odkryli archeolodzy w Kłodnicy (woj. lubelskie).

"Zboża i nasiona znajdowały się w płytkiej piwniczce szalowanej drewnem. Umieszczono je w ciasno poupychanych naczyniach ceramicznych" - powiedział PAP kierownik wykopalisk, dr Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN.

Budynek, w którym odkryto zboża i nasiona roślin strączkowych spłonął w 1. poł. XI w. - uważają archeolodzy. Oprócz dużych zapasów żywności znajdowała się w nim elitarna broń, bogaty, zdobiony złotem, srebrem oraz arabskimi monetami naszyjnik.

"Bogactwo odkryć wskazuje nam, że w badanym przez nas domostwie mieszkał lub przebywał ktoś znaczny, reprezentujący wyższe klasy społeczne" - dodał.

Wśród odnalezionych pozostałości roślin zidentyfikowano pszenicę zwyczajną, proso, bobik, groch i soczewicę.

Archeobotanik z PAN Muzeum Ziemi, Grzegorz Skrzyński oszacował, że jest to największy do tej pory odnaleziony depozyt pozostałości roślin strączkowych pochodzący z wczesnośredniowiecznego grodu z terenu Polski i jeden z największych wczesnośredniowiecznych zbiorów płodów rolnych znany z terenu Europy. Do tej pory naliczył już ponad 2 tys. nasion soczewicy, tyle samo bobiku i 1,5 tys. nasion grochu.

"Nie powiedzieliśmy jeszcze jednak ostatniego słowa - przed nami jeszcze ponad połowa próbek do przebadania" - zastrzega Skrzyński.

Na skutek pożaru domostwo zawaliło się; w konsekwencji naczynia ceramiczne, w których znajdowały się nasiona uległy roztrzaskaniu. "Kilka tysięcy fragmentów naczyń ceramicznych zamierzamy posklejać i zrekonstruować. W ten sposób dowiemy się, jak wyglądały" - dodaje dr Miechowicz.

W tym samym domostwie archeolodzy natknęli się na kilkadziesiąt zabytków metalowych, w tym okucie pasa z brązu. "Podobne pochodziły z terenu ówczesnych Węgier" - wskazuje dr Miechowicz. Pokaźna jest też liczba znalezionej broni: kilkanaście grotów strzał, trzy groty włóczni w tym jeden potężny, prawie półmetrowy.

"Niezwykłym odkryciem okazał się również naszyjnik, który tworzyło przeszło 80 paciorków szklanych oraz dwie arabskie monety – dirhemy z początku X w. Część paciorków owinięta była złotą i srebrną folią. Monety posiadają otwory do podwieszenia. Jest to niezwykle rzadkie i cenne znalezisko" - uważa szef wykopalisk.

Pożar domostwa i całego grodziska, w którym się znajdowało, miał miejsce w poł. XI w. na co wskazuje datowanie radiowęglowe szczątków roślin.

"Wówczas teren Kotliny Chodelskiej znajdował się już w granicach państwa piastowskiego. Co było przyczyną pożaru? W tym momencie nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy było to przypadkowe zaprószenie czy może najazd" - opowiada archeolog.

Badacze natknęli się na nietypowe domostwo już dwa lata temu. W 2017 roku - kontynuowali wykopaliska w jego obrębie.

 

 

Badania archeologów z PAN w Kotlinie Chodelskiej można wesprzeć za pośrednictwem tego serwisu

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Galeria (9 zdjęć)

  • Fot. Ł. Miechowicz; Próbka gleby pobranej z badanego budynku przed flotacją, czyli płukaniem w poszukiwaniu ziaren
    1/9
    Fot. Ł. Miechowicz; Próbka gleby pobranej z badanego budynku przed flotacją, czyli płukaniem w poszukiwaniu ziaren
  • Fot. Ł. Miechowicz; Dzięki flotacji (płukaniu) gleby pochodzącej z pozostałości wczesnośredniowiecznego budynku odkryto szczątki wczesnośredniowiecznych zbóż i roślin z rodziny bobowatych - m.in.grochu, bobiku, soczewicy
    2/9
    Fot. Ł. Miechowicz; Dzięki flotacji (płukaniu) gleby pochodzącej z pozostałości wczesnośredniowiecznego budynku odkryto szczątki wczesnośredniowiecznych zbóż i roślin z rodziny bobowatych - m.in.grochu, bobiku, soczewicy
  • Fot. Ł. Miechowicz; Flotacja gleby pobranej z badanego budynku w warunkach polowych
    3/9
    Fot. Ł. Miechowicz; Flotacja gleby pobranej z badanego budynku w warunkach polowych
  • Fot. Ł. Miechowicz; Przepalone ziarna zbóż i roślin bobowatych odkryte w nawarstwieniach badanego budynku
    4/9
    Fot. Ł. Miechowicz; Przepalone ziarna zbóż i roślin bobowatych odkryte w nawarstwieniach badanego budynku
  • Fot. Ł. Miechowicz; Wykopaliska na terenie wczesnośredniowiecznego budynku odkrytego na grodzisku w Kłodnicy
    5/9
    Fot. Ł. Miechowicz; Wykopaliska na terenie wczesnośredniowiecznego budynku odkrytego na grodzisku w Kłodnicy
  • Fot. Ł. Miechowicz; Wykopaliska w Kłodnicy widoczne z lotu ptaka
    6/9
    Fot. Ł. Miechowicz; Wykopaliska w Kłodnicy widoczne z lotu ptaka
  • Fot. Ł. Miechowicz; Szklany paciorek owinięty złotą folią odkryty w nawarstwieniach budynku, pomiędzy fragmentami naczyń glinianych oraz szczątkami roślin
    7/9
    Fot. Ł. Miechowicz; Szklany paciorek owinięty złotą folią odkryty w nawarstwieniach budynku, pomiędzy fragmentami naczyń glinianych oraz szczątkami roślin
  • Fot. Ł. Miechowicz; W trakcie badań odkryto przeszło 1000 fragmentów naczyń glinianych, w których najprawdopodobniej pierwotnie znajdowały się zbiory nasion
    8/9
    Fot. Ł. Miechowicz; W trakcie badań odkryto przeszło 1000 fragmentów naczyń glinianych, w których najprawdopodobniej pierwotnie znajdowały się zbiory nasion
  • Fot. Ł. Miechowicz; Arabski dirhem z X w. oraz szklane paciorki odkryte w nawarstwieniach badanego budynku w Kłodnicy
    9/9
    Fot. Ł. Miechowicz; Arabski dirhem z X w. oraz szklane paciorki odkryte w nawarstwieniach badanego budynku w Kłodnicy

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera