Łódź/ Naukowcy z PŁ opracują system monitoringu dla oczyszczalni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Łódzka i Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi podpisały we wtorek umowę o współpracy. Jej efektem ma być opracowanie przez naukowców systemu monitoringu oraz wczesnego ostrzegania dla oczyszczalni ścieków.

Projekt o wartości blisko 3 mln zł realizowany zostanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa PŁ Ewa Chojnacka system, który opracują naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PŁ oraz specjaliści z Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi będzie wykorzystywał dane pochodzące z istniejącego już opomiarowania przelewów burzowych i deszczomierzy. W ramach projektu powstaną jednak cztery nowe stanowiska pomiarowe z sondami on-line mierzącymi stężenia wybranych wskaźników zanieczyszczeń ścieków w sieci kanalizacyjnej.

"Dzięki temu sygnał ostrzegawczy pojawi się dużo wcześniej i pozwoli zoptymalizować pracę operatorów w oczyszczalni" – zaznaczyła dr inż. Chojnacka.

System ma prognozować na bieżąco ilość ścieków i skład zanieczyszczeń na wlocie do oczyszczalni. Dzięki temu możliwe będzie ostrzeganie przed zjawiskami (m.in. nagłym dopływem substancji toksycznych), które mogą mieć negatywny wpływ na proces oczyszczania ścieków.

"Do oczyszczalni trafi też z odpowiednim wyprzedzeniem sygnał o przeciążeniu, które może nastąpić w czasie opadów atmosferycznych, szczególnie w przypadku kanalizacji, w której ścieki i wody opadowe płyną wspólnym kanałem" – dodała rzeczniczka.

Jak podkreślili inicjatorzy współpracy, innowacyjny system pozwoli na optymalne sterowanie procesami oczyszczania. Umożliwi też m.in. archiwizację i raportowanie danych, które będą mogły być wykorzystane do dalszych analiz związanych z modernizacją lub rozbudową obiektu. Ma mieć także istotny wpływ na ochronę środowiska i optymalizację wydatków na ten cel.

Opracowana technologia będzie mogła być wykorzystywana również przez przedsiębiorstwa komunalne odpowiedzialne za zbieranie, transport i oczyszczanie ścieków miejskich. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Politechnika Łódzka uzyskała 2 mln zł z UE na opracowanie nowatorskiej technologii wypieku pieczywa

  • Źródło: WAT

    Nowa stal z drukarki MEX analizowana na potrzeby lotnictwa i obronności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera