Na Podkarpaciu zakwitły już zimowity jesienne

PAP/Andrzej Grygiel; Chorzów, 20.09.2012
PAP/Andrzej Grygiel; Chorzów, 20.09.2012

Na Podkarpaciu nieco wcześniej niż w poprzednich latach zakwitły zimowity jesienne. Nazwa kwiatów, wyglądem przypominających krokusy, pochodzi od "zimy witania". Najlepiej rosną one na koszonych przynajmniej raz w roku łąkach.

"Już od kilku dni można je podziwiać w dolinach Pogórza Przemyskiego, w Bieszczadach oraz w Beskidzie Niskim. Nazwa kwiatów pochodzi od +zimy witania+, nie zaś, jak wielu myśli, od imienia Ziemowit" - zaznaczył rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Leśnik zwrócił uwagę, że "zimowity rosną najlepiej na koszonych przynajmniej raz w roku łąkach". "Natomiast bezpowrotnie zanikają tam, gdzie łąki są niekoszone, zaniedbane i zarastają roślinnością leśną. Tak było np. w dolinie Rabego i Huczwic w pobliżu Baligrodu czy w Beskidzie Dukielskim, że wraz z ekspansją lasu znikły na zawsze zimowitowe kobierce" - dodał.

Zimowity należą do roślin cebulowych i bulwiastych, kwitnących jesienią. "Z bulwy wyrasta zazwyczaj kilka, rzadziej kilkanaście kwiatów, które mogą przypominać krokusy. Często są też przez turystów z nimi mylone" - mówił rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie.

W czwartek rano w Cisnej i Ustrzykach Górnych termometry pokazywały 15 stopni Celsjusza. "Jest bezwietrznie, a po opadnięciu mgły w górach są dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej" - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

Ratownik przypomniał wybierającym się w góry, że "dzień jest krótszy niż jeszcze kilka tygodni temu i wyprawy trzeba planować nieco wcześniej".

PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc

kyc/ wus/ ekr/

Galeria (3 zdjęcia)

 • PAP/Andrzej Grygiel; Chorzów, 20.09.2012
  1/3
  PAP/Andrzej Grygiel; Chorzów, 20.09.2012
 • PAP/Andrzej Grygiel; Chorzów, 20.09.2012
  2/3
  PAP/Andrzej Grygiel; Chorzów, 20.09.2012
 • PAP/Andrzej Grygiel; Chorzów, 20.09.2012
  3/3
  PAP/Andrzej Grygiel; Chorzów, 20.09.2012

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

 • 23.03.2010. Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego. PAP/Tomasz Janecki

  Minister nauki przekazał dodatkowe 43 mln zł na nową siedzibę Polskiej Stacji Antarktycznej

 • Fot. Adobe Stock

  Ekspertka: w ostatnich latach sinic nad Bałtykiem nie przybywa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera