
W Ogrodzie Botanicznym w Łodzi zakwitły liliowce. Zwiedzający do niedzieli będą mogli oglądać wielobarwną kolekcję złożoną z prawie 16 tysięcy roślin w 90 odmianach o różnych kształtach. Każdy kwiat żyje tylko jeden dzień.
Tydzień Liliowców w łódzkim Ogrodzie Botanicznym potrwa od 14 do 20 lipca. W tym czasie - jak zapowiadają organizatorzy - zwiedzający będą mogli nacieszyć oczy feerią barw kwiatów, a także dowiedzieć się więcej o uprawie tych bylin.

Kolekcji liliowców należy szukać w dziale Arboretum, na końcu pomnikowej alei lipowej. Rozkwita tam właśnie prawie 16 tysięcy roślin w około 90 odmianach.
„Liliowce, znane naukowo jako Hemerocallis, pochodzą z Chin, gdzie były uprawiane od tysięcy lat. Ich nazwa wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów: hemera – dzień i kallos – piękno. Każdy kwiat żyje tylko jeden dzień, ale dzięki temu, że na jednej roślinie kwitnie ich wiele i rozwijają się stopniowo, możemy podziwiać je przez długie tygodnie. Najwięcej odmian kwitnie właśnie w lipcu” - przekazano w komunikacie Ogrodu.
W prezentowanej kolekcji znajdują się głównie odmiany liliowca ogrodowego (Hemerocallis x hybrida), w tym 14 odmian polskich, a także liliowca rdzawego (Hemerocallis fulva). Są wśród nich odmiany jednokolorowe, kwiaty z oczkiem lub falbanką, odmiany pełne oraz pajęcze.

W najbliższą sobotę o godz. 15 Ogród Botaniczny organizuje spacer wśród liliowców z przewodnikiem. Uczestnicy spotkają go na końcu alei lipowej, tuż przy kolekcji. Ekspert opowie m.in., od kiedy liliowce uprawiane są na świecie, jakie są ich gatunki i odmiany oraz zasady pielęgnacji. (PAP)
agm/ pad/
Galeria (5 zdjęć)
-
1/5Łódź, 14.07.2025. Kwitnące liliowce w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki
-
2/5Łódź, 14.07.2025. Kwitnące liliowce w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki
-
3/5Łódź, 14.07.2025. Kwitnące liliowce w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki
-
4/5Łódź, 14.07.2025. Kwitnące liliowce w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki
-
5/5Łódź, 14.07.2025. Kwitnące liliowce w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.