Nowe genetyczne przyczyny nadciśnienia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Największe jak do tej pory badania genetyczne z udziałem ponad miliona osób pozwoliły wykryć 535 nowych regionów DNA związanych z podwyższonym ciśnieniem tętniczym - informuje „Nature Genetics”.

Międzynarodowymi badaniami kierowali specjaliści z Queen Mary University of London oraz Imperial College London. Liczba znanych genetycznych czynników wpływających na ciśnienie podniosła się do ponad 1000. Ich całkowita liczba może przekraczać 3000. Geny oddziałują nie tylko na naczynia krwionośne, ale również nadnercza oraz tkankę tłuszczową.

Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka udaru i chorób serca. W roku 2015 było przyczyną około 7,8 miliona zgonów na całym świecie. Sprzyjające nadciśnieniu czynniki ryzyka związane ze stylem życia (otyłość, palenie, alkohol i wysokie spożycie soli) są stosunkowo dobrze znane, jednak nadciśnienie ma także charakter dziedziczny, jak dotąd mało poznany.

Niektóre z genów, które obecnie skojarzono z ciśnieniem tętniczym znane są ze swoich związków z innymi chorobami. Na przykład gen APOE wcześniej skojarzony został z chorobą wieńcową oraz alzheimerem.

Zdaniem ekspertów znajomość nowych genów związanych z nadciśnieniem pomoże w opracowaniu nowych metod zapobiegania i leczenia. Niektóre leki stosowane w innych chorobach prawdopodobnie okażą się przydatne w leczeniu nadciśnienia - na przykład lek na cukrzycę kanagiflozyna.

Można będzie wykrywać zagrożone osoby zanim rozwiną się u nich patologiczne zmiany i podjąć środki zaradcze, potencjalnie co roku zapobiegając tysiącom zawałów serca i udarów mózgu. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera