Nadmiar telewizji może utrudniać zapamiętywanie słów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Im więcej czasu spędzają przed telewizorem osoby po pięćdziesiątce, tym większe mogą mieć problemy z zapamiętywaniem słów – informuje pismo „Scientific Reports”.

Zespół Daisy Fancourt z University College London przeanalizował dane 3 590 osób zebrane w ramach English Longitudinal Study of Aging, długoterminowego badania mieszkańców Anglii w wieku 50 i więcej lat. W roku 2008 i 2009 uczestnicy zgłaszali, ile godzin dziennie spędzają średnio oglądając telewizję. Ponadto wysłuchali nagrania 10 często spotykanych słów (jedno słowo co dwie sekundy). Starali się zapamiętać możliwie jak najwięcej słów.

Badanie powtórzono sześć lat później. Osoby, które oglądały ponad 3,5 godziny telewizji dziennie w roku 2008 lub 2009 po sześciu latach miały gorsze wyniki w teście pamięci werbalnej (pogorszenie od 8 do 10 proc., podczas gdy w grupie oglądającej telewizję krócej było to 4-5 proc.).

„Dawka” telewizji wydawała się mieć znaczenie. Powyżej progu 3,5 godziny dziennie, im więcej telewizji oglądała dana osoba, tym większy był późniejszy spadek wyników dotyczących zapamiętywania słów.

Autorzy zaznaczają, że badanie wskazuje jedynie na korelację - nie można powiedzieć, że oglądanie telewizji to przyczyna problemów z pamięcią werbalną. Może być odwrotnie: gorsze zapamiętywanie słów mogłoby sprzyjać dłuższemu oglądaniu telewizji. Mimo to naukowcy sugerują, że telewizja może powodować stres psychiczny, ujemnie wpływający na zapamiętywanie, pogarszać sprawność umysłową czy wreszcie zabierać czas, który można by przeznaczyć na bardziej stymulujące zajęcia. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera