Historia i kultura

Budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego z Grand Prix Brick Award 2019

Budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel 09.10.2017
Budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel 09.10.2017

Jury czwartej polskiej edycji konkursu architektonicznego Brick Award 2019 przyznało 4 nagrody oraz 7 wyróżnień. Grand Prix dostał Budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

"Przyznając Grand Prix staraliśmy się brać pod uwagę zarówno obiektywne walory projektu, jak i kryteria, według których budynek będzie oceniany w międzynarodowej edycji" – powiedział członek jury Grzegorz Piątek.

Jury doceniło projekt wpisany w lokalny kontekst, a jednocześnie łączący doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. Uznało go również za współczesny i ponadczasowy jednocześnie. Tytuł Grand Prix daje budynkowi Uniwersytetu Śląskiego prawo do reprezentowania Polski w międzynarodowej edycji konkursu Brick Award w 2020 roku.

Łącznie jury Brick Award 2019, pod przewodnictwem laureata Honorowej Nagrody SARP i współzałożyciela pracowni JEMS Architekci Jerzego Szczepanik-Dzikowskiego, przyznało 4 nagrody oraz 7 wyróżnień. Projekty oceniano w pięciu kategoriach. "Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Świadczą o tym przyznane przez nas liczne wyróżnienia, a w jednej z kategorii nawet dwie równorzędne nagrody" - ocenił Grzegorz Piątek.

W kategorii "Sharing Public Spaces" obok laureata Grand Prix, Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, nagrodzono "Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur". Jurorzy docenili "niedokończoną strukturę modernistycznej budowli, przez co tworzy ona przestrzeń wieloznaczną, zaskakującą i jedyną w swoim rodzaju".

W kategorii "Feeling at Home" nagrodę za połączenie współczesnej estetyki ze skromnym modernistycznym otoczeniem otrzymał projekt "Dom dla W".

Baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu otrzymała nagrodę w kategorii "Working together". Jury zwróciło uwagę na prostotę, monumentalizm i solidność architektury.

"Tegoroczna polska edycja konkursu jest rekordowa. Zgłoszono 74 obiekty, w których często ceramika łączy się z innymi materiałami, tworząc w ten sposób nowoczesną, współczesną interpretację architektury ceglanej" – skomentowała Monika Sikorska, PR Manager organizatora konkursu, firmy Wienerberger.

Pierwsza polska edycja Brick Award odbyła się w 2013 roku. Konkurs ma na celu promowanie polskich architektów i architektury na świecie. Dwa lata temu nagrodę zdobyła Hala Koszyki w Warszawie. 

PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Przylipiak

wbp/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera