Hiszpanie znaleźli białko, które może odpowiadać za rozwój raka wątroby

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z hiszpańskiego Krajowego Centrum Badań nad Chorobami Krążenia (CNIC) w Madrycie po raz pierwszy opisali mechanizm powstawania raka wątroby w efekcie działania białka p38 gamma. Wydaje się mieć ono kluczowe znaczenie dla powstania tej choroby.

Badanie hiszpańskich naukowców, opublikowane w magazynie "Nature” dowodzi, że p38 gamma jest bezpośrednio zaangażowane w reakcję komórek na stres oksydacyjny, a także ma podstawowe znaczenie dla zapoczątkowywania podziału komórek wątroby.

Jak poinformowała szefowa zespołu badawczego Guadelupe Sabio, przeprowadzone przez zespół badania laboratoryjne potwierdziły, że białko p38gamma sprzyja powstawaniu i rozwojowi choroby nowotworowej wątroby. "Brak tego białka lub jego zablokowanie opóźnia rozwój nowotworów wątroby. Nasz wniosek potwierdziły już testy na szczurach” - dodała Guadelupe Sabio.

Koordynatorka zespołu badawczego wyjaśniła, że teza, iż białko p38 gamma ma związek z rozwojem raka wątroby pojawił się po kilku latach od rozpoczęcia badań.

"Zaobserwowaliśmy, że p38 gamma jest podobne do tak zwanych CDK (inny rodzaj białek - PAP). Te już od dłuższego czasu są znane nauce, jako powiązane z rozwojem komórek nowotworowych” - dodała Sabio.

Inna uczestniczka badania, Antonia Tomas-Loba wyjaśniła, że znaczące zahamowanie rozwoju nowotworu wątroby u testowanych gryzoni stanowi zachętę do rozpoczęcia badań klinicznych z udziałem ludzi. "Analizujemy możliwość zastosowania środków farmakologicznych, które zablokowałyby w ludzkim organizmie p38 gamma. Z naszych badań wynika, że brak tego białka nie wpłynąłby negatywnie na inne tkanki” - dodała.

Jak wyjaśniła Tomas-Loba, współpracujący z badaczami szpital w Salamance potwierdził, że wysoki poziom p38 gamma występuje u osób z marskością wątroby, a w przypadku nowotworu wątroby jest jeszcze wyższy.

W badaniach CNIC uczestniczą m.in. naukowcy z hiszpańskiego Krajowego Centrum Badań nad Chorobami Onkologicznymi (CNIO), lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Salamance oraz pracownicy naukowi z uniwersytetu w Geronie. (PAP)

zat/ pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera