NCBJ członkiem międzynarodowej organizacji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Badań Jądrowych wstąpiło do europejskiej organizacji European Safety, Reliability and Data Association – ESReDA. Dzięki dostępowi do europejskich danych polscy uczeni będą lepiej przygotowani do wdrażania programu energetyki jądrowej.

Decyzję o przyjęciu Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) do grona europejskich ekspertów podjęto w poniedziałek, przed 42. seminarium ESReDA.

Jak informuje rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski, wstąpienie do stowarzyszenia ESReDA pozwoli polskim naukowcom uzyskać dostęp do europejskich danych, które mogą być wykorzystywane w analizach poszczególnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych.

„Szeroka wiedza i możliwość wymiany doświadczeń z europejskimi ekspertami zaowocuje lepszym przygotowaniem do wdrażania programu energetyki jądrowej w Polsce” – czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

„Od wielu lat naukowcy pracujący w Narodowym Centrum Badań Jądrowych zajmują się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem czy oceną ryzyka” – mówi Tomasz Jackowski Kierownik Zakładu Energetyki Jądrowej NCBJ.

„Dzięki naszej pracy jesteśmy w stanie weryfikować niezawodność i bezpieczeństwo technologii, które są szczególnie istotne w strategicznych obszarach państwa takich jak medycyna, obronność, transport czy ciężki przemysł lub energetyka różnego rodzaju, jak np. energetyka jądrowa czy gazowa” - dodaje.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce. Zajmuje się m.in. wspieraniem budowy polskiej energetyki jądrowej, badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. Posiada jedyny w Polsce reaktor badawczy Maria wykorzystywany do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    GPS pozwala monitorować zasoby wód w Europie

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera