Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
15.05.2012 aktualizacja 15.05.2012

NCBJ członkiem międzynarodowej organizacji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Badań Jądrowych wstąpiło do europejskiej organizacji European Safety, Reliability and Data Association – ESReDA. Dzięki dostępowi do europejskich danych polscy uczeni będą lepiej przygotowani do wdrażania programu energetyki jądrowej.

Decyzję o przyjęciu Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) do grona europejskich ekspertów podjęto w poniedziałek, przed 42. seminarium ESReDA.

Jak informuje rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski, wstąpienie do stowarzyszenia ESReDA pozwoli polskim naukowcom uzyskać dostęp do europejskich danych, które mogą być wykorzystywane w analizach poszczególnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych.

„Szeroka wiedza i możliwość wymiany doświadczeń z europejskimi ekspertami zaowocuje lepszym przygotowaniem do wdrażania programu energetyki jądrowej w Polsce” – czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

„Od wielu lat naukowcy pracujący w Narodowym Centrum Badań Jądrowych zajmują się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem czy oceną ryzyka” – mówi Tomasz Jackowski Kierownik Zakładu Energetyki Jądrowej NCBJ.

„Dzięki naszej pracy jesteśmy w stanie weryfikować niezawodność i bezpieczeństwo technologii, które są szczególnie istotne w strategicznych obszarach państwa takich jak medycyna, obronność, transport czy ciężki przemysł lub energetyka różnego rodzaju, jak np. energetyka jądrowa czy gazowa” - dodaje.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce. Zajmuje się m.in. wspieraniem budowy polskiej energetyki jądrowej, badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. Posiada jedyny w Polsce reaktor badawczy Maria wykorzystywany do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023