Amerykańskie sikory górskie zamieszkujące na większej wysokości mają lepszą pamięć niż ich niżej osiadłe krewniaczki - informuje \'New Scientist".
Sikora górska (Poecile gambeli) występuje w regionach wyżynnych Ameryki Północnej. Podczas badań kierowanych przez Vladimira Pravosudova z University of Nevada w Reno (USA) jego zespół zebrał 48 młodych ptaków z tego gatunku. Sikory pochodziły z terenów położonych na trzech różnych wysokościach w górach Sierra Nevada.
Sikory zamieszkujące na wysokości tylko o 600 metrów większej niż inne miały wyraźnie większe hipokampy - części mózgu odpowiedzialne za pamięć. Nic dziwnego, że lepiej sobie radziły z zapamiętywaniem miejsc, w których podczas badań ukryta była żywność.
Sikory górskie ukrywają zapasy sosnowych nasion na zimę w tysiącach miejsc. Im wyżej mieszkają, tym więcej potrzebują kryjówek, bo chłody trwają tam dłużej. Aby miały co jeść, potrzebują dobrej pamięci.
Globalne ocieplenie może - zdaniem Pravosudova - zmniejszyć presję selekcyjną na ptaki. Wówczas mniej rozgarnięte osobniki także będą miały szanse przeżycia na wyżynach i poziom intelektualny populacji spadnie. (PAP)
pmw/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.