Urodzenie dziecka po trzydziestce może obniżać ryzyko raka macicy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Amerykańskie badania sugerują, że kobiety, które urodziły dziecko w wieku 40 lat miały o 44 proc. niższe ryzyko zachorwania na raka trzonu macicy niż rodzące w wieku 25 lat. – informuje MyHealthyNewsDaily.

Według badań publikowanych w American Journal of Epidemiology kobiety, które urodziły dziecko po 40 roku życia były o 44 proc. mniej narażone na wystąpienia raka trzonu macicy niż kobiety, których ostatni poród nastąpił w wieku 25 lat lub wcześniej. Ryzyko dla kobiet rodzących w wieku 34-39 było niższe o 32 proc., natomiast kobiety rodzące w wieku 30-34 były narażone o 17 proc. mniej.

Naukowcy prowadzili badania obserwując około 9 tys. kobiet chorych na raka trzonu macicy oraz ponad 17 tys. kobiet zdrowych. Sprawdzali jak ciąża i poród wpływają na ryzyko wystąpienia raka, biorąc również pod uwagę inne czynniki takie jak stosowanie antykoncepcji i liczbę dzieci.

Eksperci nie są pewni, dlaczego późniejsze rodzicielstwo ma wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia raka trzonu macicy. „Możliwe, że poziom hormonów w czasie ciąży jest bardziej korzystny dla kobiet dojrzałych albo pozbywają się przy porodzie komórek rakotwórczych – mówi autor badania profesor Wendy Setiawan z University of Southern California\'s Keck School of Medicine. „Niewykluczone też, że kobiety, które są w stanie zajść w ciążę w późniejszym wieku są po prostu zdrowsze” - dodaje. (PAP)

astr/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA/ Inżynierowie uruchomili zapasowe silniki w 47-letniej sondzie kosmicznej Voyager 1

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: każdego roku 2,7 mln osób zostaje ukąszonych przez jadowite węże; w Afryce brakuje surowicy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera