Astma jest najpopularniejszą przewlekłą przypadłością sportowców startujący na igrzyskach olimpijskich, potwierdzają badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Zachodniej Australii. Częściej chorują osoby uprawiające sporty zimowe niż letnie.
Około 8 procent startujących na igrzyskach ma problemy z astmą lub jej symptomem - zwężeniem dróg oddechowych, potwierdzają badania prowadzone na grupie sportowców z ostatnich pięciu olimpiad - zimowych i letnich, które odbyły się w latach 2002-2010. Wybrane zostały osoby chore na astmę i używające leków wziewnych - beta-2 mimetyków (IBA).
"Leki te były najczęściej używane przez elitę startującą w sportach wytrzymałościowych" - powiedział Kenneth Fitch z Uniwersytetu Zachodniej Australii, prowadzący badania, które zostały opublikowane w "Brytyjskim Dzienniku Medycyny Sportowej".
Dość późny napad astmy u doświadczonych sportowców sugeruje, iż jedną z przyczyn może być intensywny trening przez wiele lat. "Wdychanie zanieczyszczonego czy zimnego powietrza może być czynnikiem powodujących wystąpienie objawów w przypadku niektórych dyscyplin, jednak na pewno nie wszystkich sportów" - zaznaczył Fitch.
W przypadku olimpijczyków startujących w igrzyskach zimowych ryzyko wystąpienia astmy jest wyższe niż w przypadku sportów letnich. Mroźne powietrze i cząstki lodu wyrzucane w powietrze przez maszyny szlifujące lód mają bardzo zły wpływ na oskrzela i je uszkadzają.
"Osoby z astmą lub zwężeniem dróg oddechowych wciąż mają szanse na osiąganie sukcesów i to robią, ich wyniki przewyższają wyniki innych - potwierdza naukowiec. - Intensywniejszy trening może być jedną z przyczyn zachorowania na astmę w późniejszym życiu".
Z powodu znacznego wzrostu odsetka osób używających beta-2 mimetyków pomiędzy 1996 a 2000 rokiem, Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 2001 roku zaczął wymagać od olimpijczyków uzasadnienia używania tych środków przez przedstawienie dokumentacji medycznej. Nie powodują one uzyskiwania lepszych wyników, więc decyzja Komitetu nie miała na celu ograniczenie dopingu, a ochronę zdrowia sportowców. (PAP)
kkt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.