Uczelnie i instytucje

Zakończyła się budowa kompleksu przy Uniwersytecie Rzeszowskim

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Przy Uniwersytecie Rzeszowskim zakończyła się budowa kompleksu naukowo-dydaktycznego. Inwestycja, która kosztowała 91 mln zł, dofinansowana była z funduszy unijnych. Dzięki niej na uczelni otworzone zostaną nowe kierunki m.in. bioinżynieria medyczna.

W ramach inwestycji powstało Uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno – Przyrodniczej oraz Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii.

Budowa kompleksu rozpoczęła się w marcu 2010 r. i wykonywała ją firma Skanska. Obiekty będą służyć naukowcom i studentom już od najbliższego roku akademickiego. Całkowita powierzchnia wszystkich budynków wraz z kondygnacją podziemną wynosi ponad 50 tys. mkw.

Nowoczesny kompleks mieści m.in. laboratoria, w których będą prowadzone badania w takich dziedzinach jak lotnictwo i medycyna. Na uczelni, w związku z tym powstaną nowe kierunki i specjalności m.in: nanoelektronika, bioinżynieria medyczna, bioinformatyka, biotechnologia analityczna i biomateriały.

W Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii znajdują się tzw. „clean rooms”, czyli pomieszczenia o klasie czystości „A” - wyposażone w specjalne wejścia – śluzy, oraz bardzo wydajne systemy klimatyzacyjne. W pomieszczeniach tych zostaną zainstalowane, pierwsze na Podkarpaciu, przyrządy do wytwarzania warstw półprzewodnikowych najnowocześniejszą metodą MBI, urządzenia do fotolitografii i litografii elektronowej, a także spektrometr masowy oraz jeden z najnowocześniejszych w Polsce mikroskopów elektronowych, tzw. Dual Bim.

Uniwersytet Rzeszowski jest największą uczelnią na Podkarpaciu. Na 40 kierunkach kształci ponad 21,5 tys. studentów. W uczelni pracuje ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich, z tego ok. 140 to naukowcy z tytułem profesora.

PAP - Nauka w Polsce

huk/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera