Chrapiące dzieci zachowują się gorzej

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Trwałe i głośne chrapanie u małych dzieci powoduje problemy z zachowaniem. "Wpływa ono na nadpobudliwość, depresję oraz brak uwagi dzieci" - mówi autor badania dr Dean Beebe, dyrektor programu neuropsychologii w Centrum Medycyny Dziecięcej w Cincinnati.

Dr Beebe i jego koledzy z Cincinnati zbadali 249 dzieci. Naukowcy przeprowadzili ankiety wśród matek na temat snu i zachowań ich dzieci. Badania wykazały, że dzieci w wieku 2 i 3 lat, które chrapały głośno co najmniej dwa razy w tygodniu, miały więcej problemów z zachowaniem niż te, które nie chrapią. Badanie jako pierwsze zauważa związek między utrzymywaniem się chrapania i problemów z zachowaniem u dzieci w wieku przedszkolnym.

"Wiele dzieci często chrapie. Jednak bajki ukazują to jako słodkie lub zabawne. Aczkolwiek głośne, trwające kilka miesięcy chrapanie nie jest normalne i powoduje zagrożenie złym zachowaniem przedszkolaków. - mówi dr Beebe - Chrapanie może być oznaką oddechowych problemów, które są uleczalne. Zachęcam rodziców, aby porozmawiali o nich z lekarzem dziecka, zwłaszcza, jeśli zdarza się to często i utrzymuje się w czasie."

Badacze zaobserwowali, że uporczywe chrapanie pojawiało się częściej u dzieci z niższym statusem społeczno-ekonomiczny oraz niekarmionych piersią lub po krótkim okresie karmienia. Zdaniem autora badań, wyniki stanowią więc argument za karmieniem piersią niemowląt.

Dr Beebe dodaje, że chrapanie może być źródłem kolejnych problemów. "Lekarze rutynowo badając i śledząc chrapanie, zwłaszcza u dzieci z biedniejszych rodzin, zatrzymują je na obserwację w szpitalu, mimo że może to spowodować pogorszenie zachowania dzieci" - tłumaczy naukowiec.

Trwałe, głośne chrapanie występuje u około jednego na 10 dzieci. (PAP)

kkt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wybory w USA/ Astronauci na pokładzie ISS zagłosowali w wyborach prezydenckich

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Pierwszy na świecie drewniany satelita wystrzelony w kosmos

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera