Piknik astronomiczny i zlot miłośników astronomii w Toruniu

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

W sobotę na toruńskiej Barbarce odbędzie się piknik astronomiczny. Impreza zostanie zorganizowana w ramach Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii, który rozpoczął się w czwartek.

Toruński Zlot Miłośników Astronomii (TZMA 2012) potrwa od 16 do 19 sierpnia w Barbarce koło Torunia. To już trzeci zlot pasjonatów astronomii w mieście Kopernika.

W jego ramach zaplanowane są prelekcje na temat kosmosu, wizyty w planetarium, zwiedzanie Domu Kopernika, wycieczkę do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia, gdzie znajduje się największy na terenie polski teleskop optyczny oraz największy polski radioteleskop. Nie zabraknie też pokazów nieba i innych atrakcji.

Organizatorzy i uczestnicy toruńskiego zlotu pomyśleli też o mieszkańcach Torunia i okolic. W sobotę o godz. 19. 30 rozpocznie się otwarty piknik astronomiczny, na który mogą przybyć wszyscy chętni. Impreza rozpocznie się prelekcją na temat meteorytów, którą wygłosi Jacek Drążkowski z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Specjaliści z firmy Delta Optical, zajmującej się sprzedażą sprzętu optycznego, omówią rodzaje teleskopów, wyjaśnią, w jaki sposób powstaje w nich obraz i doradzą jak wybrać sprzęt dla początkujących.

Gdy zrobi się ciemno, do akcji wkroczą uczestnicy Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii. Podzielą się swoją wiedzą i przez teleskopy pokażą najciekawsze obiekty na niebie. Przewidziano także konkursy z upominkami.

Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.tzma2012.pl

PAP - Nauka w Polsce

cza/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Sędziny, 21.02.2025. Niezidentyfikowany obiekt, najprawdopodobniej zbiornik rakiety Falcon 9 na miejscu znalezienia w lesie w miejscowości Sędziny w pow. Szamotulskim, 21. bm. W środę 19 bm. przed godziną piątą rano w niekontrolowany sposób w atmosferę nad Polską wszedł człon rakiety Falcon 9 R/B firmy SpaceX, co zostało potwierdzone przez Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Człon rakiety o masie ok. 4 ton pochodził z misji SpaceX Starlink Group 11-4, która 1 lutego wystartowała z bazy lotniczej w Kalifornii. (jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt; najprawdopodobniej fragmenty rakiety

  • Fot. Adobe Stock

    Prezes Scanway: powracająca rakieta kosmiczna powinna spłonąć w atmosferze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera