Na Półwyspie Helskim pojawił się ostatnio wyjątkowy gość - młoda nerpa, czyli rzadko widywana na polskim wybrzeżu foka obrączkowana. Lato w tym roku jest rekordowe pod względem obserwacji trzech gatunków fok występujących w Bałtyku – informuje WWF Polska.
Jak poinformowali przedstawiciele WWF w przesłanym PAP komunikacie, młoda foka, należąca do gatunku fok obrączkowanych pojawiła się w okolicach Kuźnicy na Półwyspie Helskim. Po raz pierwszy zauważono ją w środę.
Chociaż foki obrączkowane, w odróżnieniu od szarych, nie występują stale na polskim wybrzeżu, to co roku odnotowywane są tam wizyty osobników tego gatunku.
Nerpy są najmniejszymi z bałtyckich fok. Charakteryzują się pierścieniami wyraźnie zaznaczonymi na jej ciele - to właśnie od nich utworzono nazwę gatunku. Zwierzęta wyróżniają się m.in. krótkim pyskiem. Foki obrączkowane występują pojedynczo. Mała foka pozostaje przez dwa miesiące pod opieką matki.
\"Obecność tego gatunku foki w rejonie Kuźnicy, wynikać może m.in. z obecności w wodach Zatoki Puckiej cierników, które stanowią część spożywanego przez nią pokarmu – tłumaczy Monika Łaskawska z WWF Polska. - Foka obrączkowana żywi się bowiem głównie małymi rybami\".
Jak podaje WWF, obecnie foki obrączkowane występują w Zatoce Botnickiej i Fińskiej. Ich liczebność jest szacowana na zaledwie sześć tysięcy osobników. Jeszcze sto lat temu żyło ich w Bałtyku około 200 tysięcy. Poza polowaniami, na spadek ich liczby ma obecnie wpływ m. in. globalne ocieplenie. Foki obrączkowane, inaczej niż foki szare i pospolite, potrzebują do rozrodu pokrywy lodowej. Nadmierne ocieplenie powoduje jej zanik, przez co w okresie narodzin, w lutym i w marcu samice fok obrączkowanych mają trudności z tworzeniem jam we śniegu, które służą za schronienie dla foczego szczenięcia.
\"Pamiętajmy o tym, żeby nie niepokoić foki i nie podchodzić do niej – apeluje Monika Łaskawska. – Obserwujmy ją z daleka. Każdą obserwację zgłaszajmy do Błękitnego Patrolu WWF, numer telefonu 795536009, lub Stacji Morskiej w Helu, dzwoniąc pod numer 601889940. Od tego jak się zachowamy w czasie spotkania z foką, może zależeć jej dalszy los\".
Działalność Błękitnego Patrolu WWF jest możliwa dzięki realizacji projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” (w skrócie „Ssaki bałtyckie”) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.(PAP)
lt/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.