Zainteresowanie sztuką wzmaga altruizm

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Samodzielne tworzenie, a szczególnie aktywne uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych owocuje częstszymi zachowaniami prospołecznymi - deklarują amerykańscy naukowcy.

Badacze z University of Illinois w Chicago (USA) przeanalizowali związek między zainteresowaniem sztuką a skłonnością do altruistycznych zachowań.

Okazało się, że chodzenie do muzeów, uczestniczenie w spektaklach muzycznych i teatralnych oraz własna aktywność artystyczna pozwalają przewidzieć większe zaangażowanie społeczne i chęć niesienia pomocy w postaci: przepuszczania drugiego człowieka w kolejce, udzielania wskazówek i informacji obcym, zwracania zagubionych rzeczy, oddawania krwi, pilnowania zwierząt pod nieobecność sąsiadów, pożyczania wartościowych przedmiotów, bądź zwracania kasjerowi nienależnych pieniędzy, otrzymanych w wyniku jego pomyłki.

Aktywnie zainteresowane sztuką osoby są również bardziej tolerancyjne, na przykład wobec osób homoseksualnych, a także przejawiają mniej uprzedzeń rasowych.

"Nawet po uwzględnieniu zmiennych takich jak wiek, rasa, czy poziom edukacji, stwierdziliśmy, że zainteresowanie dziedzinami związanymi ze sztuką, szczególnie uczestniczenie w wydarzeniach artystycznych jako publiczność, pozwalało na przewidzenie zaangażowania społecznego, tolerancji i altruizmu" - mówi Kelly LeRoux, główna badaczka.

"Skoro decydenci polityczni są zaniepokojeni pogorszeniem funkcjonowania życia społecznego, nie powinni pomijać roli sztuki jako środka służącego promowaniu zachowań prospołecznych. Wyniki naszego badania mogą nasilić wsparcie rządu dla działań artystycznych" - dodaje naukowiec. (PAP)

ooo/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera