4,3 mln Europejczyków co roku umiera na choroby sercowo-naczyniowe

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Choroby sercowo-naczyniowe są nadal główną przyczyną zgonów w Europie. Co roku umiera z ich powodu 4,3 mln Europejczyków oraz 2 mln mieszkańców UE - poinformowano na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), który odbywa się w Monachium.

Na choroby układu krążenia głównie umierają osoby przed 65. rokiem życia. Aż co piąta z nich przez wiele lat chorowała wcześniej na cukrzycę. Inni palili papierosy lub źle się odżywiali. Zawał serca lub udar mózgu w znacznym stopniu związany jest z niekorzystnym stylem życia – podkreślali specjaliści podczas ceremonii otwarcia konferencji.

W Unii Europejskiej koszty powodowane przez choroby sercowo-naczyniowe oceniane na 192 mld euro rocznie. 57 proc. tych wydatków pochłania leczenie, 22 proc. przypada na długotrwałą opiekę nad chorymi, a 21 proc. to straty powodowane spadkiem wydajności produkcji.

„Nadal musimy wprowadzać nowe metody leczenia tych schorzeń, by skutecznie ratować zdrowie chorych, ale też po to, by przywracać im pełną sprawność” - powiedział prof. Michael Boehm, szef komitetu naukowego konferencji. Wdrażanie nowych terapii jest też głównych tematem tegorocznych obrad.

Eksperci podkreślali, że konieczne jest wciąż propagowanie zdrowego stylu życia. Trzeba przede wszystkim przekonywać do pozbycia się nałogu palenia tytoniu. W Europie aż 32 proc. przedwczesnych zgonów wśród mężczyzn w wieku 35-69 lat jest związanych z paleniem papierosów. Wśród kobiet palenie powoduje jedynie 6 proc. przedwczesnych zgonów, ale coraz więcej pań jest od tego uzależnionych.

Kongres ESC, który w tym roku odbywa się w dniach 25-29 sierpnia jest największym dorocznym zjazdem kardiologów z całego świata. Uczestniczy w nim nawet do 30 tys. osób, w tym wielu specjalistów spoza Europy.

Zbigniew Wojtasiński z Monachium (PAP)

zbw/jjj/ mag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera