Staw biodrowy na całe życie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowa technologia może przedłużyć żywotność protez stawów biodrowych - informuje serwis "BBC News/Health".

Sztuczne stawy biodrowe to bardzo dobre rozwiązanie - niestety, nie na zawsze. Choć wykonane z materiałów tak trwałych, jak ceramika i tytan nie wystarczają na całe życie - zwłaszcza, jeśli są wszczepiane młodej osobie. Szczególnie kłopotliwe jest obluzowywanie się części zamocowanych w żywej kości, co może się zdarzyć po kilkunastu latach. Przyczyną jest powstająca wokół metalowych części tkanka miękka. Przyczyniają się do tego komórki macierzyste.

Jak mówi Dominic Meek, konsultant-ortopeda z Southern General Hospital w Glasgow, sztuczne stawy biodrowe stały się ofiarą własnego sukcesu - są wszczepiane coraz większej liczbie młodych, aktywnych pacjentów.

Szkocki zespół biologów, nanoinżynierów, i chirurgów opracował technologię, dzięki której staw biodrowy powinien wytrzymać do końca życia.

Naukowcy chcą powlec najważniejsze powierzchnie protez plastikowym "nanowzorem", aby zachęcić komórki macierzyste do tworzenia kości w kontakcie z nowym stawem. Specjalny wzór nanokropek z polimeru o skrótowej nazwie PEREK (poliaryloeteroketon) sprawia, że wokół implantu powstaje kość, a nie tkanka miękka. Dzięki temu niebezpieczeństwo obluzowania maleje.

Prototyp ma być gotowy w najbliższych latach. Technologia może znaleźć zastosowanie także w protezach innych stawów - na przykład kolanowych - oraz w walce z osteoporozą.(PAP)

pmw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera