Na Podkarpaciu rozpoczął się zbiór nasion leśnych

PAP PAP / Jan Kukliński
PAP PAP / Jan Kukliński

Zbiór szyszek daglezji w leśnictwie Odrzykoń k. Krosna (Podkarpackie) rozpoczął sezon pozyskania materiału nasiennego dla szkółkarstwa w południowo-wschodniej Polsce - poinformował we wtorek rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"Tegoroczny urodzaj nasion drzew leśnych nie należy do najlepszych. U dębu, sosny i jodły oceniany jest jako średni, a buka jako słaby" – powiedział Marszałek.

Dodał, że "zaplanowano zebrać ok. 50 ton szyszek sosny, jodły, świerka i modrzewia oraz ok. 50 ton bukwi i żołędzi (...) Z innych gatunków znaczenie gospodarcze mają brzoza, olsza czarna i jawor, z których również zbierane są nasiona na potrzeby produkcji sadzonek" – zaznaczył rzecznik.

Żeby zebrać szyszki z daglezji i jodły, zbieracze muszą używać specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, który daje asekurację podczas pracy. Najwyższe drzewa mają 50 metrów wysokości, a ich pnie do 30. metra są pozbawione gałęzi.

"To sprawia, że samo dotarcie do korony drzewa wymaga zmontowania 9 lub 10 trzymetrowych segmentów specjalnej drabinki, bez której trudno sobie wyobrazić tę pracę" – podkreślił rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Zbiory odbywają się wyłącznie w wytypowanych drzewostanach nasiennych. Najcenniejsze nasiona pozyskiwane są z drzew matecznych. Mają one najlepsze dla danego gatunku walory genetyczne. W drzewostanach nasiennych krośnieńskiej RDLP jest ponad 500 takich drzew.

Zebrane szyszki trafią do Leśnego Ośrodka Nasiennego w Równem k. Dukli w Beskidzie Niskim. Tam wyłuszcza się z nich nasiona, które są przechowywane nawet przez kilka lat. W ośrodku w Równem przechowuje się także nasiona buka i innych drzew liściastych.

Na wiosnę nasiona trafią do szkółek leśnych, gdzie posłużą do produkcji sadzonek. Część zebranych nasion trafi też do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy (Dolnośląskie), gdzie przechowuje się zasoby z najlepszych genetycznie krajowych drzew leśnych.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Państwowa Rada Ochrony Przyrody apeluje, aby Nowy Rok świętować bez pirotechniki

  • Myszarka polna. Źródło: Rafał Stryjek

    Myszy na lodzie: Temperatura mysich ogonów może spaść zimą poniżej zera

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera