Antarktyczne mięczaki zmieniają płeć

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Znane od dawna, żyjące w zimnych wodach Antarktyki małże okazały się mięczakami o zmiennej płci - informuje pismo "Polar Biology".

Gatunek Lissarca miliaris został po raz pierwszy opisany w roku 1845, a badania nad jego rozmnażaniem prowadzono w latach 70. XX wieku. Okazało się wówczas, że samice opiekują się jajami i młodymi małżykami do 18 miesięcy. Potrafią skrywać ich nawet 70 wewnątrz własnej muszli. Dzięki temu młode mają większe szanse przeżycia.

Jednak dopiero teraz naukowcy z National Oceanography Center w Southampton odkryli, że płeć małży wraz z wiekiem zmienia się z męskiej na żeńską. Okazało się, że małż rozpoczyna życie jako samiec, a samicą staje się dopiero wówczas, gdy osiągnie dostatecznie duże rozmiary, aby móc zająć się dużą liczbą jaj. Naukowcy sugerują, że zmiana płci ułatwia rozmnażanie w bardzo zimnej wodzie oceanu.(PAP)

pmw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera