Wystawa „Uprawiając archeologię” w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Ekspozycję prezentującą pracę archeologów z wielu krajów i licznych specjalności można oglądać w poznańskim Muzeum Archeologicznym od 13 września do 11 października.

„Archeologia nie jest zwykłą pracą, jest dyscypliną, bowiem rozpatruje relacje pomiędzy współczesnymi społeczeństwami a ich przeszłością, jest nauką, gdyż pozwala na tworzenie wiedzy o przeszłości w oparciu o szereg nowoczesnych metod badawczych, jest sztuką, gdyż dostarcza opowieści o przeszłości” – czytamy w komunikacie muzeum.

Na wystawę składają się starannie wyselekcjonowane fotografie. Każda z nich prezentuje różne aspekty pracy archeologa, począwszy od wykopalisk, poprzez dokumentację, analizę i konserwację aż do prezentację odkrytych zabytków. Ekspozycja ukazuje bogactwo współczesnej archeologii europejskiej wykorzystując materiał ilustracyjny z siedmiu krajów: Belgii, Niemiec, Francji, Grecji, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Pierre Buch – autor zdjęć, odwiedził te kraje spotykając pracujących tam archeologów i dokumentując różne aspekty ich profesji.

Wystawa ukazuje także efekt wspólnych działań europejskiego zespołu archeologicznego, składającego się z trzynastu instytucji i realizującego projekt badawczy finansowany przez program Unii Europejskiej Kultura (2007-2013). Celem projektu „Archeologia we współczesnej Europie” jest określenie oblicza współczesnej archeologii europejskiej, charakteru jej praktyki badawczej oraz relacji ze społeczeństwem.

Z myślą o najmłodszych widzach muzealnicy uzupełnili ekspozycję o część edukacyjną, składającą się z pięciu interaktywnych punktów: wykopaliska, dokumentacja, laboratorium, konserwacja, interpretacja.

Kuratorami wystawy są Sabina Hryniewiecka i Marta Sierant. Współorganizatorem ekspozycji jest Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Świeżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera