Uczelnie i instytucje

Na Uniwersytecie Rzeszowskim ma powstać kierunek lekarski

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W roku akademickim 2014/15 na Uniwersytecie Rzeszowskim ma ruszyć kierunek lekarski. W poniedziałek deklarację współpracy w tej sprawie podpisał rektor uczelni, wojewoda podkarpacki, marszałek województwa i prezydent miasta.

Jak poinformował PAP rzecznik uniwersytetu Grzegorz Kolasiński rektor uczelni wiosną przyszłego roku złoży w resorcie zdrowia oraz resorcie nauki i szkolnictwa wyższego wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Dodał, że uczelnia ma odpowiednią liczbę profesorów, aby złożyć wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego (sześciu profesorów), natomiast nie ma wystarczającej liczby profesorów, by ruszyło kształcenie na I i II roku w przedmiotach podstawowych, takich jak anatomia czy fizjologia (musi być minimum pięciu profesorów).

Kolasiński zapewnił jednak, że uczelnia będzie szukać kadry na potrzeby utworzenia kierunku lekarskiego. Ponadto, w miarę rozwoju kierunku, będzie też wzrastać zapotrzebowanie na wykładowców i rektor uniwersytetu prof. Aleksander Bobko oraz władze wydziału medycznego zobowiązały się, że podejmą wszelkie działania w celu zapewnienia właściwej kadry.

Natomiast marszałek Mirosław Karapyta zobowiązał się w podpisanej w poniedziałek deklaracji do udzielenia pomocy finansowej w utworzeniu ośrodka dydaktyczno-klinicznego zajmującego się badaniami tkanek ludzkich (anatomia prawidłowa i patologiczna człowieka, medycyna sądowa, histologia z embriologią) i utworzenia oddziałów klinicznych w nadzorowanych przez samorząd szpitalach wojewódzkich w Rzeszowie. Zadeklarował też wsparcie finansowe dla uczelni przez pięć lat.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zadeklarował dla przyszłej kadry co najmniej pięć mieszkań komunalnych w nowych blokach, natomiast w gestii wojewody podkarpackiego leży przede wszystkim wspieranie na szczeblu rządowym starań o utworzenie kierunku lekarskiego.

Uczelnia ma już gotowy projekt koncepcyjny budynku Zakładu Nauk o Człowieku, w którym przyszli lekarze uczyliby się m.in. anatomii i fizjologii. Ma on powstać przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2.

Uniwersytet ma też zapewnione środki na połowę inwestycji - ok. 23 mln zł, z czego 20 mln ma pochodzić z UE; pomoc w uzyskaniu tych środków zadeklarował marszałek województwa podkarpackiego, a 3 mln zł ma pochodzić ze środków własnych uczelni.

„Na znany jest jeszcze całkowity koszt utworzenia Zakładu Nauk o Człowieku” - dodał rzecznik.

PAP - Nauka w Polsce

api/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera