6. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ok. 80 warsztatów edukacyjnych, 120 pokazów naukowych, 50 wykładów, 30 konkursów, dwa widowiska chemiczne i zwiedzanie 50 laboratoriów zaplanowano w ramach 6. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się z piątku na sobotę.

Imprezy odbywać się będą w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach koło Krakowa.

„W ubiegłym roku ponad 30 tys. osób skorzystało z atrakcji Małopolskiej Nocy Naukowców” - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej PAN marszałek Małopolski Marek Sowa. Przypomniał, że choć atrakcje Nocy są bezpłatne i ogólnodostępne, to liczba uczestników w niektórych imprezach jest ograniczona.

„Ale w nauce pewnie tak jest, że część rzeczy musi być niedostępna po to, aby ci, którzy się nie dostali na dane wydarzenie za pierwszym razem, mieli jeszcze większą ochotę poznać tajniki nauki” – mówił.

W organizację Nocy zaangażowało się 36 wydziałów małopolskich uczelni wyższych.

W Akademii Górniczo-Hutniczej, oprócz pokazów zjawisk fizycznych, będzie miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Era Nowych Odkryć - 50-lecie NASA". Honorowym uczestnikiem wernisażu ma być amerykańska astronautka Marsha S. Ivins.

Uniwersytet Rolniczy organizuje wydarzenia, których tematem głównym będzie fauna i flora. Wydział Leśny tej uczelni przygotował prelekcje, pokazy i warsztaty poświęcone roślinom Karpat, a także koncert muzyki na instrumentach wykonanych z roślin.

Goście krakowskiego kina "Kijów. Centrum" zobaczą "Wielkie naukowe show" z wykorzystaniem najnowszych technologii, ze specjalnymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi oraz muzyką. Widowisko przygotowują naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego

W Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach będzie okazja do rozmów z astronomami. Będzie można też posłuchać opowieści o astronomie Kazimierzu Kordylewskim, którymi podzielą się z uczestnikami Nocy członkowie jego rodziny. Niepołomickie obserwatorium zapowiedziało również wystawę poświęconą osobie Kordylewskiego.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej będzie możliwość uczestnictwa w wykładzie "Co to jest nauka" oraz w warsztatach z projektowania przestrzennych konstrukcji inżynierskich, jak również w spotkaniach z naukowcami. Zainteresowani nauką mieszkańcy Nowego Sącza dowiedzą się, jak mierzy się temperaturę oceanu i planety Wenus oraz wezmą udział w konkursie informatycznym i konkursie wiedzy technicznej.

Pokazy złudzeń optycznych, widowisko chemiczne „W poszukiwaniu gwiezdnego pyłu”, a także warsztaty i rebusy chemiczne oraz happeningi z pokazami pirotechnicznymi przygotowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

W nocy z piątku na sobotę odbędzie się także spotkanie z pracownikami krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, którzy podczas wykładu „Skąd się bierze masa – odkrycie bozonu Higgsa” opowiedzą m.in. o najnowszym odkryciu w CERN.

Pojawi się również możliwość zwiedzenia stanowiska terapii oka w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, gdzie jest leczony nowotwór gałki oka. Przybyli do instytutu goście zobaczą, w jaki sposób pacjent jest przygotowywany do zabiegu radioterapii, i dowiedzą się, na czym polega terapia chorego.

Popularyzująca naukę i przybliżająca jej tajemnice osobom w każdym wieku Małopolska Noc Naukowców stanowi część ogólnopolskiej inicjatywy Komisji Europejskiej i odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydarzenie koordynuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Dagmara Bożek nagrodzona za działalność edukacyjną i popularyzatorską dotyczącą polskiej polarystyki

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Redakcja "Pulsara" nagrodzona za wszechstronność, jakość i aktywność w przekazywaniu wiedzy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera