Księżyc obok Aldebarana i Jowisza

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W najbliższy piątek Księżyc przesunie się na sferze niebieskiej najpierw obok Aldebarana - najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka, a następnie tuż obok Jowisza - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"Choć data obu koniunkcji to 5 października, tak naprawdę zbliżenie Księżyca i Aldebarana najlepiej obserwować w nocy z 4 na 5 października, a złączenie Srebrnego Globu z Jowiszem noc później" - dodał astronom.

Zapowiedział, że minimalny dystans dzielący Aldebarana od naszego naturalnego satelity będzie wynosił 4,3 stopnia. Nastąpi to 5 października o godz. 10.06 naszego czasu. "Na obserwacje najlepiej więc wyjść rankiem. Godzinę przed wschodem Słońca, czyli przed godziną 6, oba ciała znajdziemy wysoko, bo 50 stopni nad południowym horyzontem" - radzi naukowiec.

Koniunkcja z Jowiszem będzie jeszcze bliższa. "Do maksymalnego zbliżenia dojdzie o godzinie 23.08 i odległość dzieląca Jowisza i Księżyc sięgnie wtedy tylko 55 minut kątowych. O tej porze oba ciała będą świecić około 20 stopni nad wschodnim horyzontem" - powiedział dr Olech.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • PAP/Grzegorz Momot 18.09.2024

    Pełnia i zaćmienie Księżyca

  • 10.05.2024 PAP/Grzegorz Momot

    CBK PAN: nad Polską może się pojawić kolejna zorza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera