Testosteron sprzyja uczciwości

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Testosteron wpływa na zachowanie społeczne i jest związany z mniejszą skłonnością do oszukiwania - twierdzą niemieccy naukowcy. Wyniki badania pojawiły się w czasopiśmie "PLos ONE".

Badacze z University of Bonn (Niemcy) przeprowadzili eksperyment, który wskazuje na to, że hormon płciowy - testosteron - może wpływać na człowieka w pozytywny sposób, przyczyniając się do uczciwego postępowania, a nie wyłącznie do agresywnego i ryzykownego zachowania.

W celu udowodnienia powyższej hipotezy, przeprowadzono badanie na 91 zdrowych osobach. Nieco ponad połowie spośród nich (46) podawano testosteron w postaci żelu do wcierania w skórę. Pozostali otrzymywali żel placebo, czyli nie zawierający hormonu, ani nie posiadający w składzie żadnych substancji, mogących wpłynąć na człowieka.

Tuż przed przystąpieniem do właściwego eksperymentu, badacze sprawdzili jeszcze, czy rzeczywiście osoby, które smarowane były żelem z testosteronem, miały wyższy poziom tego hormonu w organizmie.

"Żadna z osób badanych, ani żaden naukowiec przeprowadzający badanie, nie wiedzieli, kto otrzymał testosteron, a kto nie" - podkreśla dr Matthias Wibral, główny badacz.

Takie procedury zostały zastosowane w celu zapobiegania ewentualnemu wpływaniu na zachowanie uczestników badania.

Następnie osoby badane przystąpiły do prostej gry w kości. Każda z nich przebywała w odosobnionej kabinie i miała za zadanie wpisywać swoje wyniki do komputera. Nikt nie mógł wiedzieć, czy gracz uczciwie przedstawia swoje wyniki, czy kłamie, aby wypaść lepiej w grze, bo lepsze rezultaty gwarantowały otrzymanie wyższej sumy pieniędzy. Jednak badacze, dzięki wnioskowaniu statystycznemu, byli w stanie stwierdzić po zakończeniu badania, kto uczciwie relacjonował swoje postępy w grze, a kto oszukiwał w celu uzyskania korzyści.

Okazało się, iż osoby, które otrzymywały wcześniej testosteron były mniej skłonne do kłamstwa.

Testosteron to hormon płciowy odpowiedzialny za pojawianie się typowo męskich cech u człowieka. Występuje również u kobiet, ale w dużo mniejszej ilości.

Testosteron wzmaga formowanie się cech płciowych, zwiększa libido i odpowiada za muskularną budowę ciała. Udowodniono również, że wpływa na agresywne zachowania oraz potrzebę wywierania wrażenia na innych.

Teraz niemieccy badacze przekonują, że testosteron może wpływać też na pozytywne zachowania.

"Badanie pokazało, że osoby badane z wyższym poziomem testosteronu kłamały rzadziej niż pozostali uczestnicy badania. Ten rezultat stoi w sprzeczności z jednowymiarowym podejściem, które zakłada, iż testosteron wiąże się z antyspołecznym zachowaniem" - komentuje ekonomista prof. Dr Armin Falk. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera