Hormon sytości związany z rozwojem groźnych chorób u kobiet

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Hormon sytości wpływa na ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby układu krążenia i raka piersi, ale tylko u kobiet - informują szwedzcy naukowcy na łamach "Journal of the American Medical Association".

Neurotensyna - neuropeptyd, który odpowiada za kontrolę wydzielania soków w żołądku i jelitach, zwiększanie przepływu krwi przez trzewia, a także wzmaganie motoryki jelit - jest powiązana z prawdopodobieństwem wystąpienia u kobiet trzech poważnych i stosunkowo częstych stanów chorobowych: cukrzycy typu II, chorób układu krążenia oraz raka piersi. Wpływ hormonu jest tak silny, że kojarzy się go z przedwczesną umieralnością kobiet dotkniętych wyżej wymienionymi dolegliwościami.

"Odkrycie tak ścisłego związku z występowaniem cukrzycy typu II i chorób układu krążenia, jak również raka piersi było zaskakujące. Otyłość stanowi zazwyczaj czynnik ryzyka dla wszystkich tych stanów chorobowych, ale ich korelacji z neurotensyną nie można wyjaśnić za pomocą otyłości, ani żadnego innego ze znanych czynników ryzyka" - mówi prof. Olle Meleander z Department of Clinical Sciences na Lund University (Szwecja).

Co ciekawe, związek neurotensyny z zachorowalnością dotyczy wyłącznie kobiet. W przypadku raka piersi jest to oczywiste, ale kwestie cukrzycy i chorób układu krążenia intrygują badaczy.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu odkryciu będą mogli lepiej zrozumieć mechanizm powstawania tych groźnych chorób u kobiet, a także stworzyć lepsze programy prewencyjne.

Przekonują też, że należy zaliczyć wysoki poziom neurotensyny do czynników ryzyka, co pozwoliłoby na skuteczniejszą wykrywalność potencjalnego zagrożenia. Lekarze mogliby identyfikować osoby podlegające zwiększonemu ryzyku wcześniej, zanim pojawią się inne sygnały, sugerujące pogarszający się stan.

"Ponieważ hormon krąży po ciele we krwi, jego poziom może być zmierzony za pomocą zwykłego testu krwi, co stanowi dużą zaletę" - komentuje Olle Melander.(PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera