Palmy z Madagaskaru na skraju wyginięcia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Większości palm na Madagaskarze grozi wyginięcie ze względu na postępujące wylesianie terenu - alarmuje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN).

Zgodnie ze statystykami IUCN około 83 proc. ze 192 gatunków drzew zostało dodanych do listy zagrożonych gatunków. Eksperci uważają, że te dane są "zatrważające", gdyż utrata drzew zagraża zwierzętom i odbiera ludziom środki do życia.

Te dane oznaczają, że w skali globalnej liczba gatunków zagrożonych wyginięciem wynosi ponad 20,2 tys. - podał serwis BBC News.

Dyrektor programu ochrony bioróżnorodności w IUCN Jane Smart powiedziała, że sytuacja nie może być dalej ignorowana. "Dane dotyczące madagaskarskich palm są przerażające, szczególnie że uderzy to w bioróżnorodność wyspy i w mieszkańców" - powiedziała.

Madagaskar to czwarta pod względem wielkości wyspa na świecie, po Grenlandii, Nowej Gwinei i Borneo. Ze względu na swoją izolację większość ssaków, połowa ptaków i większość roślin jest endemiczna.

Palmy są integralną częścią wyspiarskiej bioróżnorodności, a wiele ubogich społeczności właśnie z nich czerpie materiały na domy i pożywienie. Jednak lasy gwałtownie się kurczą z powodu postępującego wylesiania i ekspansji rolnictwa. Zagrożeniem jest też nadmierne pozyskiwanie serc palm, czyli jadalnych rdzeni młodych drzew.

"Większość palm rośnie w lasach deszczowych na wschodniej części wyspy, które już zostały zredukowane do mniej niż jednej czwartej w stosunku do pierwotnej wielkości i zaczynają znikać" - powiedział dr William Baker z IUCN.

Światowa liczba zwierząt i roślin w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych wynosi obecnie ponad 65,5 tys. (PAP)

mrt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera