100 wynalazków na targach Technicon Innowacje 2012 w Gdańsku

Ok. 100 wynalazków, w tym elektroniczny nos zdolny ocenić świeżość jedzenia, można będzie obejrzeć na rozpoczynających się w czwartek w Gdańsku Targach Techniki Przemysłowej Nauki i Innowacji Technicon Innowacje 2012.

„Celem naszej wystawienniczej imprezy jest poszukiwanie i rozpowszechnianie innowacji w wielu dziedzinach, m.in. automatyce, elektroenergetyce, elektronice, informatyce i telekomunikacji, inżynierii morskiej, medycynie, przemyśle chemicznym, robotyce i transporcie” – podkreśla Ewa Szpiek z Międzynarodowych Targów Gdańskich SA, które po raz ósmy organizują Technicon Innowacje.

W dwudniowych targach swoje wynalazki zaprezentują wyższe uczelnie, instytuty naukowo-badawcze, parki naukowo-technologiczne oraz firmy z całej Polski.

Podczas targów pokazany zostanie m.in. system do tworzenia map zagrożeń hałasem, nowe baterie słoneczne z organicznych związków chemicznych i pasażerski statek z napędem hybrydowym.

Inne wynalazki, z którymi można się będzie zapoznać podczas Technicon Innowacje, 2012 to elektroniczny system monitorowania kąpieli w wannie, diagnostyczna mata na krzesło, opaska chłodząca naczynia oraz prototyp elektronicznego nosa, który zdolny jest m.in. ocenić świeżość żywności.

Pokazane zostanie również urządzenie techjet smartjet, przeznaczone do precyzyjnego cięcia za pomocą strumienia wody dowolnego kształtu w każdym dostępnym materiale.

Miłośników muzyki powinien zainteresować ddrome - czyli interaktywny instrument audiowizualny. Pozwala on kilkuosobowej grupie osób na tworzenie utworu muzycznego oraz towarzyszących mu efektów wizualnych.

Większość prezentowanych w trakcie Technicon Innowacje 2012 pomysłów nie została jeszcze wdrożona w życie. (PAP)

rop/ je/ ura/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.06.2018. Zakład Produkcyjny PKN Orlen w Płocku. PAP/Marcin Bednarski

    Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki

  • Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

    Naukowiec ze Szczecina opatentował termoodporną taśmę o właściwościach biobójczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera