Księżyc znów obok Aldebarana i Jowisza

PAP © 2012 / Rafał Guz
PAP © 2012 / Rafał Guz

W nocy z 1 na 2 listopada Księżyc zbliży się najpierw do Aldebarana, a potem do jasnego Jowisza - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Do pierwszej koniunkcji dojdzie 1 listopada o godzinie 15.59 naszego czasu, kiedy to Srebrny Glob, będący dzień po pełni, znajdzie się 4 stopnie od Aldebarana - najjaśniejszej gwiazdy z konstelacji Byka.

"O te porze jest jeszcze w Polsce jasno, więc z obserwacjami trzeba poczekać do późnych godzin wieczornych, kiedy zrobi się ciemno i kiedy oba ciała wzniosą się dostatecznie wysoko nad horyzont. Około godziny 20 naszego czasu znajdziemy je 20 stopni nad wschodnim horyzontem" - radzi astronom.

Dodaje, że jeszcze tej samej nocy będziemy mogli podziwiać drugie spotkanie. "Będzie ono z kilku powodów ciekawsze. Po pierwsze, Księżyc spotka się Jowiszem, który jest znacznie jaśniejszy od Aldebarana. Po drugie, spotkanie będzie bardzo bliskie, bo dystans dzielący oba ciała będzie wynosił mniej niż 1 stopień. Po trzecie, godzina spotkania jest bardzo korzystna dla obserwatorów w Polsce. Do maksymalnego zbliżenia dojdzie bowiem o godzinie 2.18 naszego czasu" - zauważa.

O tej porze panuje w Polsce noc i, co więcej, Księżyc oraz Jowisz właśnie wtedy górują świecąc na wysokości prawie 60 stopni nad południowym horyzontem. "Jeśli więc pogoda pozwoli, warunki do obserwacji będą świetne" - podsumowuje dr Olech.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • PAP/Grzegorz Momot 18.09.2024

    Pełnia i zaćmienie Księżyca

  • 10.05.2024 PAP/Grzegorz Momot

    CBK PAN: nad Polską może się pojawić kolejna zorza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera