Rozstrzygnięto VIII edycję konkursu "Popularyzator Nauki"

Rozstrzygnięcie konkursu "Popularyzator Nauki 2012". Fot. Paweł Wernicki/ PAP
Rozstrzygnięcie konkursu "Popularyzator Nauki 2012". Fot. Paweł Wernicki/ PAP

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz redakcja "Polityki" są wśród laureatów VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis internetowy Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrody wręczono w środę w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. W uroczystości wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Zwracając się do naukowców i dziennikarzy, minister wskazała na \"ogromną wagę popularyzowania osiągnięć naukowych\", mówiła o potrzebie \"wprowadzania popularyzacji nauki do szkół, uczelni i codziennego życia publicznego\". Rozwojowi nowoczesnych technologii towarzyszyć powinno \"przełamywanie hermetycznego języka nauki\" - zaznaczyła prof. Kudrycka. \"Staramy się doprowadzić do tego, by rzetelnie prowadzone badania były popularyzowane tak szeroko, jak to możliwe\" - powiedziała minister.

Prezes Polskiej Agencji Prasowej Jerzy Paciorkowski podkreślił, że serwis Nauka w Polsce PAP, organizujący konkurs \"Popularyzator Nauki\" wspólnie z ministerstwem, to duży sukces agencji. Poprzez swoją działalność przyczynia się do integrowania środowiska naukowego i promowania innowacyjności - powiedział podczas uroczystości prezes PAP.

Do konkursu \"Popularyzator Nauki 2012\" zgłoszono prawie siedemdziesiąt kandydatur z całej Polski. Oceniało je jury pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera.

W kategorii \"Naukowiec/Instytucja naukowa\" laureatami są: Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie dr hab. Lech Mankiewicz oraz popularyzujące naukę małżeństwo - prof. Ewa Kulczykowska z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie i dr hab. inż. Marek Kulczykowski z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku.

\"Prowadzenie strony internetowej +Na Tropach Tajemnic Przyrody+ i współpraca z naukowcami, którzy w nieszablonowy sposób przybliżają odbiorcom tajemnice fizyki - tak popularyzuje naukę Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie\" - podali organizatorzy konkursu. Intensywną działalność popularyzatorską Instytut prowadzi od lat. Współfinansuje m.in. ogólnopolski konkurs \"Science on Stage\", współorganizuje krakowskie i małopolskie konkursy fizyczne. Realizował też własne niekonwencjonalne pomysły, np. filmy animowane, sztuki teatralne i talk-show.

Dr. hab. Lecha Mankiewicza fascynują m.in. możliwości, jakie przed popularyzacją nauki otwiera internet. Zaangażował się w Khan Academy, internetowy program wspierania nauki przedmiotów ścisłych. \"Uprawia popularyzację aktywną. Popularyzacja aktywna, w odróżnieniu od pasywnej, nie polega na wygłaszaniu odczytów i pisaniu artykułów, ale na tworzeniu środowiska, w którym uczestnicy aktywnie biorą udział we wspólnych działaniach\" - podkreślili naukowcy z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, którzy zgłosili Lecha Mankiewicza do konkursu.

Prof. Ewa Kulczykowska i dr hab. inż. Marek Kulczykowski są pomysłodawcami i gospodarzami \"Letnich Spotkań z Nauką\". \"Wykłady wybitnych naukowców, długie naukowe dyskusje po zachodzie słońca, a dla dzieci Oranżeria Naukowa, od dziesięciu lat czekają na miłośników nauki nad jeziorem Wdzydze w otoczeniu Borów Tucholskich\" - podali organizatorzy konkursu.

W kategorii \"Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa\" nagrody przyznano: Krajowemu Funduszowi na rzecz Dzieci, red. Krzysztofowi Michalskiemu z Programu Pierwszego Polskiego Radia i redakcji tygodnika \"Polityka\".

Dzięki programowi pomocy wybitnie zdolnym uczniom, prowadzonemu przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, \"młodzi naukowcy\" mogą uczestniczyć w specjalistycznych warsztatach badawczych w czołowych polskich ośrodkach akademickich. Odbywają seminaria, konsultacje i staże w laboratoriach, wyjeżdżają na wielodyscyplinarne obozy i imprezy naukowe, takie jak obóz w bazie rakietowej w północnej Norwegii czy warsztaty przyrodnicze w Alpach.

Red. Krzysztof Michalski popularyzatorem nauki jest od trzydziestu lat. Przygotowywał wiele programów poświęconych nauce, m.in. dla TVP. Obecnie w radiowej Jedynce prowadzi program \"Naukowy zawrót głowy\". Sam o sobie powiedział: \"Staram się w miarę głęboko wchodzić w coraz to nowe tematy i spotykać coraz to nowych ludzi. Przypuszczam, że poznałem już kilka tysięcy osób uprawiających naukę. Dziennikarz polityczny nie ma takiej szansy, żeby wciąż odnajdywać w swojej pracy nowe postaci\".

Tygodnik \"Polityka\" doceniono w konkursie za ciekawe artykuły popularnonaukowe, tworzenie kwartalników: Niezbędnik Inteligenta, Pomocniki: Psychologiczny, Historyczny i Medyczny, przyznawanie prestiżowych Nagród Naukowych.

Wyróżnienia w kategorii \"Prezentacja popularnonaukowa\" otrzymali: dr Tomasz Pluciński z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego - za pokazy doświadczeń chemicznych; dr Katarzyna Górak-Sosnowska z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - za prezentację \"Czy islam może być cool? Muzułmańska kultura popularna\"; i dr Barbara Łydżba-Kopczyńska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego - za prezentację \"Czy możliwe jest doskonałe fałszerstwo dzieła sztuki?\".

Nagrodę specjalną za całokształt działalności popularyzatorskiej odebrał Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog i biochemik. \"Prof. Vetulani z lekkością porusza się po trudnych i nieraz kontrowersyjnych tematach. Przybliża odbiorcom nie tylko najnowsze odkrycia neurobiologów, ale również ważne społecznie wnioski, jakie z tych badań płyną\" - poinformowali organizatorzy konkursu.

\"Wykłady prof. Vetulaniego przyciągają rzesze ciekawskich, a liczne wywiady z naukowcem i jego artykuły w prasie czy wpisy na blogu +Piękno neurobiologii+ cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Profesor działalność popularyzatorską potrafi połączyć z działalnością naukową - jest cenionym naukowcem, a jego publikacje w prestiżowych czasopismach są wielokrotnie cytowane przez ekspertów\" - podkreślono.

Podczas środowej uroczystości przyznano również wyróżnienia serwisu Nauka w Polsce PAP za politykę informacyjną - otrzymali je: Jacek Szymik-Kozaczko z Uniwersytetu Śląskiego i Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

Celem konkursu \"Popularyzator Nauki\", który po raz pierwszy odbył się w 2005 roku, jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki wśród młodzieży i dorosłych.

Audycji w Radiu dla Ciebie poświęconej m.in. popularyzacji nauki, w której gościł red. Tomasz Trzciński i laureaci konkursu POPULARYZATOR NAUKI 2012 - dr hab. Lech Mankiewicz, dyr. Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i prof. Jan Madey z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci można posłuchać tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

jp/ hes/ jra/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera