Referaty zaprezentowane na ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. "Muzułmanie w Europie. Bogactwo różnorodności czy źródło konfliktów?" ukazały się drukiem w tomie wydanym przez Wydawnictwo Akademickie DIALOG.
Do dyskusji sprowokowały naukowców tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 roku w USA i seria zamachów w miastach europejskich wiązana z arabskimi ekstremistami oraz rozpowszechniany przez niektórych polityków pogląd, wedle którego islam zrównywano z terroryzmem.
\"W tej sytuacji pojawiła się potrzeba naukowej dyskusji, opartej na głębokiej analizie i badaniach, która dałaby odpowiedź na pytanie, czy islam zagraża Europie, czy raczej ją wzbogaca\" – czytamy we wprowadzeniu.
Inicjatorem sympozjum był Zakład Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, który od 1994 roku bada mniejszości muzułmańskie na Starym Kontynencie.
Tom składa się z czterech części. Pierwsza, \"Polska wczoraj i dziś\" jest poświęcona obecności muzułmanów w Polsce w ciągu ostatnich kilkuset lat. Druga, \"Historia kontaktów muzułmańsko-europejskich na przestrzeni wieków\", zarysowuje szerszą perspektywę, poruszając różnorodne zagadnienia m.in. źródła historiograficzne. W trzeciej części książki (\"Bałkany, Rosja i Ukraina\") przeczytamy o zagadnieniach rzadko poruszanych w polskim piśmiennictwie. Ostatni i najbardziej obszerny dział (\"Islam w Europie Zachodniej – współczesność\") przybliża m.in. problem dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego, jak również kwestie polityczne i imigracyjne.
\"Dobór artykułów i zakres tematyczny był wielowątkowy, od zagadnienia muzułmańskich jeńców w Bizancjum po rosyjskie restauracje serwujące sushi halal. Proponujemy Czytelnikowi artykuły specjalistów z różnych dziedzin nauki, co sprawia, że materiał jest różnorodny i może zainteresować różnych odbiorców\" – pisze we wstępie Marta Widy-Behiesse, redaktorka tomu.
Autorami tekstów są historycy, socjolodzy, antropolodzy, orientaliści, literaturoznawcy i eksperci w dziedzinie stosunków międzynarodowych.
Publikacja \"Islam w Europie. Bogactwo różnorodności czy źródło konfliktów?\" została dofinansowana przez Uniwersytet Warszawski, Wydział Orientalistyczny UW i Fundację Uniwersytetu Warszawskiego.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.