Znawca zła o bohaterach i nie tylko

Uważany za eksperta od mrocznej strony ludzkiej natury - prof. Philip Zimbardo bada teraz co sprawia, że w ludziach wyzwala się również heroizm. O swoich badaniach nad dobrem i złem w każdym z nas mówił na wykładzie w Katowicach.

Prof. Zimbardo jest sławny przede wszystkim za sprawą eksperymentu, który w 1971 roku przeprowadził na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Stanforda. Stanfordzki eksperyment więzienny polegał na zamknięciu 24 zdrowych psychicznie ochotników. Podzielono ich losowo na dwie grupy: więźniów i strażników. Eksperyment miał pokazać jaki wpływ ma sytuacja społeczna na zachowanie jednostki. Uczestnicy eksperymentu zaczęli wcielać się w przypisane im role. Strażnicy zaczęli postępować brutalnie i sadystycznie w stosunku do więźniów, pojawiły się zachowania patologiczne, aż sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli. Badacze byli zmuszeni przerwać eksperyment.

W wykładzie na Uniwersytcue Śląskim prof. Zimbardo mówił częściowo o kwestiach związanych z naturą zła: Dlaczego ludzie zdolni są do popełniania zbrodni? Dlaczego krzywdzimy innych? Dlaczego amerykańscy żołnierze torturowali więźniów w Abu Ghraib?

"Jednocześnie prof. Zimbardo po latach naukowej aktywności postanowił zbadać jeszcze jeden aspekt ludzkich zachowań - heroizm. W trakcie swojego wykładu w Katowicach mówił m.in. o efekcie lucyfera, a także o tym dlaczego tylko niektórzy decydują się na udzielenie pomocy osobie leżącej na torach, w kierunku której zbliża się rozpędzony pociąg" - mówi rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko.

Całość wykładu można zobaczyć na stronie: http://telewizja.us.edu.pl/2012/12/wyklad_zimbardo

Prof. Philip Zimbardo pojawił się w Katowicach na zaproszenie Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ, patronem medialnym wydarzenia był serwis PAP Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psycholog: Blue Monday to mit, nie ma poparcia w badaniach naukowych

  • Fot. Adobe Stock

    Wódka a moralność: po alkoholu spadają opory, żeby krzywdzić lub "brukać świętości"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera