W Kujawsko-Pomorskiem prawie sto imprez w ramach Nocy Biologów

Blisko sto imprez popularyzujących naukę przygotowały uniwersytety w Bydgoszczy i Toruniu w ramach Nocy Biologów. Wykłady, warsztaty i ćwiczenia, organizowane 11 stycznia, w ciekawy sposób przybliżą zjawiska i procesy biologiczne.

Jak poinformowała dr Anna Nowakowska, koordynator Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK, toruńska uczelnia przygotował w tym roku ponad 50 imprez. Tematy zostały dobrane tak, by z oferty mogli skorzystać najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści i licealiści.

"Zakres tematyczny toruńskiej odsłony imprezy jest bardzo szeroki: od świata w skali mikro do całych ekosystemów. Obejmuje on tak aktualne tematy, jak organizmy modyfikowane genetycznie czy globalne zmiany klimatu" - podkreśliła dr Nowakowska.

Uczestnicy Nocy Biologów na UMK będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z naukowcami, poznania ich pracy "od kuchni" oraz samodzielnego wykonania wielu doświadczeń. "Celem jest uświadomienie uczestnikom, że nauka nie musi być nudna, a skomplikowane procesy i zjawiska można pokazać i wyjaśnić w bardzo prosty sposób" - dodała koordynatorka.

Na UMK można będzie m.in. dowiedzieć się, co kryje wnętrze ludzkiego ciała, jak z bliska wygląda świat bakterii czy spróbować skonstruować własną oczyszczalnię ścieków. Tematem wykładów i pokazów będą nie tylko obiekty badań, ale i sami naukowcy, których codzienność poznać będzie można na przykładzie arktycznej stacji badawczej.

Podczas spotkań przygotowywanych przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy będzie można posłuchać m.in. o ciężko pracujących nocnych pszczołach, o nietoperzach jako jedynych ssakach posiadających zdolność do aktywnego lotu oraz o "mrocznej stronie owadów". Wykłady, pokazy i warsztaty odbywać się będą zarówno na uniwersytecie, jak i w bezpośrednio z nim sąsiadującym Ogrodzie Botanicznym, w którym będzie można dowiedzieć się m.in., w jaki sposób ptaki migrujące radzą sobie z trudami nocnych wędrówek i czuwaniem w ciągu dnia, obejrzeć pokonkursowa wystawę prac plastycznych "Ptaki wokół nas – Przyroda częścią nas".

Wydarzenia związane z Nocą Biologów na wydziałach UMK i UKW rozpoczną się jeszcze przed zapadnięciem zmroku - o godz. 15, a skończą się około godz. 23. W bydgoskim ogrodzie botanicznym atrakcje przygotowano wcześniej - w ciągu dnia, zanim zrobi się ciemno.

Udział w Nocy Biologów na obu uczelniach jest bezpłatny. Uczestnicy zainteresowani niektórymi wydarzeniami muszą jednak wcześniej się zarejestrować.

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających. Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się 13 stycznia w piątek, stąd w logo Nocy Biologów pojawił się czarny kot i sowa.

PAP - Nauka w Polsce

olz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera