Ponad sto atrakcji w ramach II Nocy Biologów w Poznaniu

Czego można się nauczyć od mrówek, prezentacja roślin tropikalnych czy warsztat Czytanie z kości - rekonstrukcja wpływu środowiska na rozwój biologiczny człowieka to jedne z atrakcji przygotowanych z okazji II Nocy Biologów w Poznaniu.

Noc Biologów zaplanowano na piątek w ośrodkach naukowych w całej Polsce. Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) oraz Ogród Botaniczny tegoż uniwersytetu przygotowali w ramach Nocy Biologów ponad sto wykładów wystaw, prezentacji warsztatów i pokazów.

"W piątek dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem Życia, wyjdzie z ukrycia, by w jasny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Wspólnie postarają się pokazać, że żadna pora roku, nawet zima, nie jest zła by badać i poznawać niezwykłe zjawiska biologiczne" – powiedział PAP koordynator krajowy Nocy Biologów 2013 - prof. Przemysław Wojtaszek z UAM w Poznaniu.

Tematem jednego z wykładów brzmi: „Mrówki: Czego możemy nauczyć się od społeczności istniejącej 100 mln lat dłużej od nas?”. Naukowcy postarają się odpowiedzieć na pytania: Jak demokratycznie podejmować decyzje przy milionie głosujących? Jak skutecznie komunikować się w świecie, w którym nie ma Internetu i telefonów komórkowych? Jak skolonizować niemalże cały świat będąc wielkości ziarnka ryżu?

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Tysiące odwiedzających nas dzieci, młodzieży i dorosłych było zachętą do zorganizowania w całej Polsce wspólnej akcji. Propozycję tę w 2011 roku z entuzjazmem przyjęła Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich.

Pierwsza Noc Biologów odbyła się w 2012 roku, w piątek, 13 stycznia, i przyciągnęła do 16 jednostek w całym kraju około 16-20 tysięcy gości.

PAP - Nauka w Polsce

kpr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera