Na jeziorach Tytana może występować lód

Najnowsze wyniki badań naukowców z misji Cassini sugerują, że na jeziorach i morzach Tytana, największego księżyca Saturna, może występować lód zbudowany z węglowodorów – informuje NASA.

Dzięki badaniom sondy Cassini oraz jej próbnika Huygensa wiadomo, że na Tytanie występują jeziora i morza z ciekłych węglowodorów, takich jak metan i etan. Występuje tam także prawdopodobnie odpowiednik ziemskiego cyklu hydrologicznego, ale oparty na węglowodorach.

Do tej pory zakładano, że jeziora i morza Tytana nie są pokryte pływającym lodem, ponieważ metan w stanie stałym jest gęstszy niż metan w stanie ciekłym i powinien tonąć. Ale nowy model uwzględnia oddziaływania pomiędzy jeziorami i atmosferą, co skutkuje nieco innym składem chemicznym, domieszkami gazowego azotu i zmianami temperatury.

Okazuje się, że zimowy lód morze pływać na metanowych i etanowych jeziorach Tytana, jeżeli panuje temperatura poniżej punktu zamarzania metanu, około minus 183 stopni Celsjusza. Jest to możliwe, jeżeli lód zawiera co najmniej 5 proc. "powietrza", co jest przeciętnym składem młodego lodu na Ziemi. Przy czym "powietrze" na Tytanie zawiera znacznie więcej azotu niż na Ziemi i prawie wcale tlenu.

Jednak jeżeli temperatura spadnie o kilka stopni, lód zatonie, gdyż w cieczy zmienią się proporcje azotu w stanie gazowym względem stanu stałego. Temperatury bliskie punktowi zamarzania metanu powinny prowadzić do sytuacji występowania zarówno lodu pływającego, jak i tonącego.

Naukowcy nie ustalili na razie, jaki kolor może mieć lód na Tytanie. Przypuszczają, że może być bezbarwny, tak jak na Ziemi, albo z domieszkami czerwono-brązowymi od atmosfery Tytana.

Występowanie pływającego lodu może być wytłumaczeniem dla zaobserwowanych przez sondę Cassini różnic w zdolności odbijania fal radiowych przez powierzchnię jezior Tytana. Radar sondy będzie mógł przetestować zaproponowany model w najbliższym czasie, bowiem w rejonie północnych jezior Tytana rozpoczęło się wiosenne ocieplenie, co może spowodować wzrost zdolności dobijania promieniowania na skutek pojawiania się lodu na powierzchni. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Holenderscy naukowcy opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego

  •  02.10.2020.  EPA/ANTONIO BAT

    Chorwacja/ W Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii kraju temperaturę morza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera