Trąd, tkankowy alchemik

Bakterie trądu potrafią przekształcać tkanki gospodarza w komórki macierzyste i sterować ich rozwojem, aby zapewnić sobie lepsze warunki egzystencji – informuje pismo „Cell”.

Naukowcy z University of Edinburgh wykazali, że powodujące trąd bakterie Mycobacterium leprae potrafią przekształcać komórki nerwowe w komórki macierzyste oraz tkankę mięśniową. Podobne umiejętności przekształcanie dojrzałych komórek skóry w macierzyste, a następnie w komórki serca czy mózgu w warunkach laboratoryjnych ludzie zdobyli dopiero w ostatnich latach.

W trakcie eksperymentów na myszach oraz komórkach hodowanych w laboratorium bakterie trądu zakażały komórki nerwowe i w ciągu kilku tygodni przekształcały je w komórki macierzyste.

W przeciwieństwie do komórek nerwowych, z których powstały, komórki macierzyste mogą się łatwo namnażać i rozprzestrzeniać w organizmie. Gdy trafią do mięśnia, mogą się przekształcić w komórki mięśniowe.

Jak twierdzą badacze, metody stosowane przez bakterie mogą znaleźć zastosowanie w badaniach nad komórkami macierzystymi, stosowanymi w leczeniu wielu chorób. Możliwe że także inne bakterie posiadły zdolność do „przeprogramowania” komórek gospodarza. (PAP)

pmw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy stworzyli syntetyczne komórki zdolne do komunikacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera