Miłośnicy astronomii, którzy mają na swoim koncie ciekawe zdjęcia gwiazd, mgławic, meteorów mogą nadsyłać je do konkursu AstroCamera. Centrum Hewelianum, które konkurs organizuje już po raz trzeci, czeka na zgłoszenia do 26 kwietnia. Na najlepszych czekają nagrody finansowe.
Konkurs AstroCamera jest skierowany zarówno do amatorów, jak i do profesjonalistów - astronomów, fotografów i hobbystów oraz wszystkich osób podzielających naukowe pasje Jana Heweliusza.
Do konkursu można nadsyłać zarówno pojedyncze zdjęcia lub serie zdjęć tego samego obiektu. Na zwycięzców każdej z trzech konkursowych kategorii czekają nagrody finansowe.
W pierwszej z nich można zgłaszać fotografie obiektów głębokiego nieba: gromad gwiazd, galaktyk czy mgławic. Autor najlepszego zdjęcia otrzyma 1500 zł.
W drugiej kategorii - obiekty z Układu Słonecznego – można nadsyłać fotografie planet, Księżyca, komet, meteorów, zaćmień, tranzytu obiektów. Do zwycięzcy trafi nagroda w wysokości 1000 złotych.
Trzecia kategoria „Astro-krajobraz”, skierowana jest przede wszystkim do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astrofotografią. Autor najciekawszych zdjęć, na których występują elementy krajobrazu wraz z obiektami astronomicznymi, np. wschody, zachody obiektów astronomicznych otrzyma 500 zł.
Prace w konkursie można nadsyłać do 26 kwietnia br. natomiast ogłoszenie wyników nastąpi do 24 maja. Nagrodzone i wyróżnione przez jury zdjęcia zaprezentowane zostaną m.in. na wystawie pokonkursowej, stronie internetowej oraz w czasopiśmie astronomicznym "Urania - Postępy astronomii". Planowane jest także wydanie albumu z najciekawszymi zdjęciami z trzech edycji konkursu AstroCamera.
Zgłoszenia należy dokonać drogą elektroniczną na adres: astrocamera2013@hewelianum.pl . Szczegółowe informacje wraz z regulaminem i kartą zgłoszeniową można znaleźć na stronie: www.hewelianum.pl
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.