NASA umieści na ISS urządzenie do monitorowania wiatrów nad oceanami

Amerykańska agencja kosmiczna postanowiła wykorzystać urządzenie zbudowane oryginalnie do przetestowania jednego ze swoich satelitów i zamierza umieścić je na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przyrząd będzie mierzyć wiatry nad powierzchnią oceanów.

Instrument był zbudowany w ramach testów satelity QuikScat. Teraz otrzyma nazwę ISS-RapitScat i w roku 2014 ma zostać zamontowany na pokładzie stacji orbitalnej ISS. Urządzenie powinno polepszyć jakość prognoz pogody, w tym przewidywania co do huraganów oraz pomóc w dokładnym zrozumieniu oddziaływać oceanów z atmosferą i ich wpływu na klimat na Ziemi.

"Zdolność NASA do szybkiego ponownego użycia urządzenia i wystrzelenia go w kosmos jest przykładem nisko kosztowych przedsięwzięć, które przyniosą korzyści nauce i życiu na Ziemi" - powiedział Mike Suffredini z NASA, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Satelita QuickSat przestał zbierać dane o kierunkach i prędkościach wiatrów nad oceanami w roku 2009. Misja była sukcesem, satelita działał przez dziesięć lat, chociaż początkowo jego eksploatacja była przewidziana na dwa lata. NASA rozważa przygotowanie jego następcy, ale taki projekt wymaga dłuższego czasu, dlatego agencja zdecydowała się na tymczasowe rozwiązanie, aby zapełnić lukę w zbieraniu danych obserwacyjnych.

ISS-RapidScat będzie mieć dokładność pomiarów podobną do satelity QuikScat i obejmować wszystkie obszary na Ziemi dostępne z orbity stacji ISS. Instrument zostanie dostarczony na stację orbitalną za pomocą transportowego statku SpaceX Dragon. Będzie zainstalowany na końcu modułu laboratorium Columbus. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera