Szympansy uczą się używać narzędzi poprzez obserwację

Szympansy mogą bardziej efektywnie uczyć się wykorzystywania narzędzi podpatrując innych - wynika z nowego badania opisanego w magazynie "PLOS ONE".

"Społeczne uczenie się jest bardzo istotne dla zachowania kultury - powiedział portalowi LiveScience badacz Shinya Yamamoto z Kyoto University w Japonii. - Np. ludzie mogą rozwijać technologie oparte na poprzednich technikach".

Podczas badania dziewięć szympansów trzymanych w niewoli dostało słomkę, którą mogły wykorzystać do wydobycia soku z butelki z małym otworem. Same z siebie zwierzęta stosowały dwie techniki: maczania i ssania. Pierwsza oznaczała maczanie słomki w soku i lizanie jej końca, natomiast druga - wysysanie soku bezpośrednio przez słomkę, przy czym druga metoda była znacznie bardziej efektywna.

Pięć z badanych szympansów początkowo stosowało metodę maczania, a pozostałe cztery piły przez słomkę. Badacze połączyli je w pary. Okazało się, że "maczający" po obserwacji swojego partnera przestawili się na drugą metodę.

Małpy, które większą uwagą obdarzyły osobniki pijące przez słomkę, przeszły na tę technikę szybciej. Potem już nie wróciły do swojej pierwotnej metody.

Przysposobienie sobie techniki picia przez słomkę potwierdza teorię społecznego uczenia się, która mówi o uczeniu się zachowań poprzez obserwację - uważają badacze. Małpy maczające słomki w soku "nie nauczyły się wysysania go same z siebie, ale kiedy to podpatrzyły" - podkreślił Yamamoto.

Wyniki badania kontrastują z poprzednimi eksperymentami, które wykazywały, że szympansy nie zawsze przejmują usprawnione metody od innych. Jednym z wyjaśnień może być to, że - w odróżnieniu do poprzednich badań - lepsza technika (picie przez słomkę) nie była znacznie trudniejsza od oryginalnej (maczanie) - zauważyli badacze. Poza tym małpy w poprzednich badaniach wydawały się usatysfakcjonowane pierwotną techniką, podczas gdy te szympansy mogły nie być zadowolone z jej wydajności. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera