Nagroda im. J. Jędrzejewicza dla książek o historii nauki

Autorzy najlepszych książek poświęconych historii nauki i techniki mogą brać udział w pierwszej edycji konkursu o Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł. Zgłoszenia trwają do 31 maja.

Nagroda im. Jana Jędrzejewicza ufundowana jest przez miasto Płońsk i przyznawana pod egidą Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN oraz Kasy im. Józefa Mianowskiego - Fundacji Popierania Nauki.

Do konkursu mogą się zgłaszać polscy autorzy książek poświęconych historii nauki i techniki, opublikowanych w języku polskim w roku kalendarzowym poprzedzającym wręczenie nagrody. W roku 2013 Nagroda wyniesie 10 tys. zł.

Wniosek o przyznanie nagrody mogą zgłaszać przedstawiciele polskiego środowiska naukowego i kulturalnego oraz wydawnictwa. Zgłoszenie powinno zawierać egzemplarz książki i list uzasadniający taki wybór.

Nagroda jest przyznawana przez kapitułę, której sześciu członków powołują Komitet Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk oraz Komitet Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki. Jako siódmy członek w skład Kapituły wchodzi przedstawiciel burmistrza Płońska.

Żyjący i pracujący w Płońsku Jan Jędrzejewicz (1835–1887), lekarz i astronom, był uczonym cenionym na arenie międzynarodowej i wybitnym popularyzatorem nauki, autorem "Kosmografii", wydanej w 1886 roku. Nagroda ma uhonorować i spopularyzować tę postać. Po studiach na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Moskiewskiego odbył podróż naukową po Europie, a po powrocie otworzył w 1862 roku praktykę lekarską w Płońsku. Stopniowo gromadził instrumentarium astronomiczne i meteorologiczne. W latach 1872–1875 uruchomił w Płońsku prywatne obserwatorium astronomiczne.

Najważniejszym wkładem w astronomię są jego obserwacje gwiazd podwójnych, prowadzone w 1876 i 1887 roku. Był jednym z najwybitniejszych popularyzatorów nauki swoich czasów: dał wiele odczytów publicznych, umieszczał artykuły w prasie. W 1886 roku nakładem Kasy im. Józefa Mianowskiego ukazała się jego Kosmografia, uznawana za najlepszy polski podręcznik astronomii przełomu XIX/XX wieku. Jej drugie wydanie opublikowano w 1907, a wydanie trzecie, reprintowe – w 1980 roku.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać na adres Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki, ul. Nowy Świat 72, pok. 109 A, 00-330 Warszawa. Termin nadsyłania zgłoszeń do Nagrody mija 31 maja. Wręczenie nagrody odbyć ma się jesienią w Płońsku podczas uroczystości Dni Patrona Miasta Płońska.

Szczegóły nagrody na stronie http://www.khnit.pan.pl

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • , 25.11.2024. Historyk prof. Jan Pomorski (2P), rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski (3L), prof. dr hab. Iwona Hofman (L), prof. Natasza Ziółkowska-Kurczuk (3P) oraz uhonorowane tytułem doktora honoris causa UMCS, pisarka i dziennikarka Anne Applebaum (2L), reżyserka Agnieszka Holland (C) i pisarka Olga Tokarczuk (P) w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło

    Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk z doktoratami honoris causa UMCS

  • Fot. Adobe Stock

    Ponad 40 naukowców z Nagrodami Prezesa Rady Ministrów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera