Astronom: w weekend potrójna koniunkcja na niebie

W niedzielny wieczór Księżyc spotka się z Jowiszem i najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka - Aldebaranem - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"Wieczór 17 marca będzie okazją do zobaczenia potrójnej koniunkcji. Jasny Jowisz świeci teraz w konstelacji Byka i zbliżył się na odległość około 5 stopni do najjaśniejszej gwiazdy z tego gwiazdozbioru - Aldebarana. W poniedziałkowy wieczór do tej pary dołączy jeszcze Księżyc znajdujący się tuż po pierwszej kwadrze" - opisał astronom.

Dodał, że 18 marca o godz. 2.48 naszego czasu minimalna odległość dzieląca Srebrny Glob od Jowisza wyniesie około 1.5 stopnia (w więc trzy średnice tarczy Księżyca).

"Do maksymalnego zbliżenia Księżyca i Aldebarana dojdzie o godz. 3. 17 i wtedy dystans dzielący naszego naturalnego satelitę oraz Aldebarana będzie wynosił 3 stopnie i 32 minuty łuku" - powiedział naukowiec.

Około godziny 2-3 w nocy, w Polsce, wszystkie trzy omawiane ciała znajdują się już pod horyzontem i dlatego - radził dr Olech - na obserwacje należy wyjść kilka godzin wcześniej.

"Najlepszym czasem do podziwiania zjawiska wydają się okolice godziny 20-21 naszego czasu. Cała trójka ciał będzie wtedy świecić około 25-35 stopni nad zachodnim horyzontem. Użycie typowej lornetki o niewielkim powiększeniu (7-10 x) pozwoli umieścić wszystkie trzy obiekty w jednym polu widzenia naszego instrumentu" - zauważył.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W ciągu najbliższej dekady polski sprzęt może stać się częścią misji na Księżyc - prezes Scanway

  • Adobe Stock

    Karol Wójcicki: kosmos jest teraz na wyciągnięcie ręki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera