Szympansy znajdują owoce dzięki wiedzy na temat botaniki

Szympansy wiedzą, które gatunki drzew wytwarzają pożądane przez nie owoce i wykorzystują swoją botaniczną wiedzę przy codziennym poszukiwaniu jedzenia - wynika z badań naukowców z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku.

Zwierzęta odżywiające się owocami znane są z wykorzystywania pamięci przestrzennej, aby odnajdywać pożywienie, jednak nie było do końca wiadomo, jak udaje im się trafiać na owoce.

Aby sprawdzić, skąd szympansy wiedzą, że skoro jedne drzewa rodzą owoce, to inne z tego gatunku też będą, analizowano zachowanie małp, m.in. obserwowanie przez nie koron drzew w poszukiwaniu pożywienia. W nagraniach skupiono się na szympansach przeczesujących wzrokiem drzewa pozbawione owoców, co zaklasyfikowano jako "pomyłki". Te "pomyłki" pozwoliły wykluczyć bodźce zmysłowe jako przyczynę oglądania drzew i przekonały badaczy, że zwierzęta mają oczekiwania związane ze znalezieniem owocu na długo przed pożywieniem się nim. Poza tym ich oczekiwania rosły po znalezieniu pierwszego owocu w sezonie.

Badacze doszli do wniosku, że szympansy wiedzą, że poszczególne gatunki drzew wytwarzają owoce równocześnie i wykorzystują tę informację w codziennych poszukiwaniach. Bazują na swojej botanicznej wiedzy, która pozwala im kategoryzować gatunki.

"Nasze wyniki pokazują zróżnicowanie strategii zdobywania pożywienia u naszych bliskich krewnych - szympansów - i mogą naświetlić ewolucyjne pochodzenie umiejętności kategoryzowania i myślenia abstrakcyjnego u ludzi" - powiedział dyrektor Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka, Christophe Boesch. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera