Bardzo jasny meteor przeleciał nad południową Polską

We wtorek wieczorem nad południową Polską pojawił się bardzo jasny meteor - poinformował PAP Mariusz Wiśniewski z Pracowni Komet i Meteorów (PKiM).

16 kwietnia o godzinie 20:26 UT (22:26 czasu lokalnego) niebo nad granicą polsko-czesko-słowacką rozświetlone zostało przez wyjątkowo jasne zjawisko meteorowe. Bolid zarejestrowany został przez bardzo wiele polskich stacji bolidowych oraz na terenie Czech, Słowacji i Węgier. Trwa analiza uzyskanych zapisów.

Wstępne szacunki pozwalają na stwierdzenie że było to zjawisko bardzo długie. Przelot zarejestrowany został na długości prawie 250 km. Duża prędkość wejścia w atmosferę oraz wysokość na jakiej bolid się zakończył wykluczają możliwość znalezienia resztek meteorytu.

Naoczni świadkowie informują o niebiesko-zielonym kolorze oraz widocznej fragmentacji. Niezwykłe szczęście miał fotograf z Węgier. Zarejestrował ostatnią fazę lotu aparatem z teleobiektywem. Na zdjęciach dostrzec można wyraźny kolor zjawiska, pozostawiony pomarańczowy ślad, a na koniec kilka wyraźnie rozdzielonych fragmentów.

Polska Sieć Bolidowa (PFN od angielskiego Polish Fireball Network) jest projektem realizowanym przez Pracownię Komet i Meteorów. Jej zadaniem jest monitorowanie nieba nad całą Polską w celu rejestracji jasnych zjawisk bolidowych, które mogą zakończyć się spadkiem meteorytu. Obecnie w PFN działa 18 takich stacji rozsianych po całym terytorium naszego kraju.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera