Rezonans magnetyczny wykrywa uszkodzenie serca po chemioterapii

Przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI) można wcześnie wykrywać objawy uszkodzenia serca u dzieci poddawanych chemioterapii – informuje "Journal of Cardiovascular Magnetic Resonance".

Kanadyjscy naukowcy z University of Alberta badali metodą rezonansu magnetycznego dzieci i młodych dorosłych w wieku od 7 do 19 lat, u których dzięki chemioterapii udało się uzyskać remisję nowotworu.

Nawet w przypadku, gdy konwencjonalne badania nie wykazywały niczego niepokojącego, rezonans magnetyczny pozwalał rozpoznać uszkodzenia wynikające na przykład zastosowania leków przeciwnowotworowych z grupy antracyklin.

Leczenie antracyklinami jest bardzo skuteczne w przypadku wielu rodzajów nowotworów, może jednak doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mięśniu sercowym – bywa, że ujawniają się one dopiero wiele lat po zakończeniu chemioterapii. Rezonans magnetyczny w sekwencji T1 pozwala wykryć związane ze stosowaniem leków zmiany nawet u dzieci w przypadku, których niczego nie wykazało na przykład badanie USG.

Badanie serca jest trudniejsze niż innych narządów ze względu na jego ciągły ruch. Jednak nowa generacja skanerów radzi sobie z tym problemem. Pozwalają wykryć mniejszą grubość ściany serca oraz zmniejszoną zdolność serca do wysiłku. Wczesne wykrycie uszkodzeń pozwala skutecznej im zaradzić.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera