Prof. Białas doktorem h.c. Uniwersytetu J. Kochanowskiego

Fizyk teoretyk, ekspert w dziedzinie teorii cząstek elementarnych, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, prof. Andrzej Białas został w czwartek doktorem h.c. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak powiedział w laudacji prof. Wojciech Borkowski, "prof. Białas posiada wyjątkowy dar przyciągania ku sobie młodszych pracowników naukowych. Dla nich stał się prawdziwym mistrzem (....) Imponuje niezwykłą umiejętnością spostrzegania prostych regularności w skomplikowanych procesach fizycznych". Dodał, że dla kolejnych pokoleń fizyków jest autorytetem w codziennej pracy naukowej. "Pozostaje dla swoich współpracowników niewyczerpanym źródłem inspiracji" - dodał.

Dziękując za przyznanie tytułu Białas zaapelował do wszystkich, by postrzegać naukę "jako drogę do poszukiwania i odkrywania prawdy." Zdaniem profesora często wymaga to "nadludzkiego wysiłku". Zwrócił uwagę, że współcześnie nauka błędnie jest interpretowana jako narzędzie wyłącznie do pobudzania rozwoju gospodarczego i postępu technologicznego.

Przypomniał opinię sprzed 80 lat fizyka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Władysława Natansona: "Nauka wówczas przynosi najwięcej owoców, gdy ich nie szuka, gdy się o nie z goła nie troszczy. Z jej istoty wynika, że nauka musi mieć wzrok zwrócony ku prawdzie. Gdy spogląda w jakąkolwiek inną stronę, traci moc i przenikliwość spojrzenia i staje się wkrótce ślepą przewodniczką ślepych".

Prof. Andrzej Białas urodził się w 1936 roku. Karierę naukową rozpoczął od badań dotyczących ogólnej teorii względności. Tego zagadnienia dotyczyła także jego rozprawa doktorska. Od czasu pobytu w Instytucie CERN w Genewie (Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych) w latach 60., naukowiec zajmuje się teorią cząstek elementarnych oraz fenomenologią zderzeń ciężkich jonów.

Prowadzi współpracę na szeroką skalę z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Przez lata związany był z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Początki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach sięgają 1969 roku, kiedy powołano do życia Wyższą Szkołę Nauczycielską, przekształconą cztery lata później w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. W 2000 roku, na bazie WSP w Kielcach powstała Akademia Świętokrzyska. W kolejnych latach prowadzono intensywne starania ws. przekształcenia jej w Uniwersytet. W 2008 roku powstał Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy. W 2011 r. uczelnia stała się uniwersytetem "bezprzymiotnikowym". Od tego czasu nosi obecną nazwę.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ krf/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera