Mysz sklonowana z jednej kropli krwi

Japońskim naukowcom udało się sklonować mysz korzystając z kropli mysiej krwi - informuje pismo „Biology of Reproduction”.

Zespół Atsuo Ogury z Riken BioResource Center w Tsukubie użył do sklonowania gryzonia białych krwinek, pochodzących z kropli pobranej z ogona myszy-dawczyni. Jądro białej krwinki zostało przeniesione do niezapłodnionej komórki jajowej, z której wcześniej usunięto jej własne jądro. Następnie powstały zarodek został umieszczony w macicy zastępczej matki.

Sklonowana samica żyła równie długo co inne myszy i była zdolna do rozmnażania.

Wcześniej specjaliści z tego samego instytutu klonowali jedną mysz przez 25 pokoleń, tworząc niemal 600 identycznych kopii.

Jak twierdzą autorzy badań, dzięki tak dobremu opanowaniu techniki klonowania możliwe będzie tworzenie genetycznych kopii zwierząt o pożądanych cechach – zarówno zmutowanych myszy potrzebnych do badań, jak i zwierząt hodowlanych, na przykład najlepszych ras bydła.(PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera