Neuroprzekaźniki odpowiadające za narkolepsję

W 2000 r. badacze z Los Angeles dowiedli, że osoby cierpiące na narkolepsję mają o 90 proc. mniej neuronów zawierających hipokretynę, neuropeptyd regulujący stan snu i czuwania. Obecnie okazało się, że śmierć tych neuronów może być spowodowana nadmiarem innych - produkujących histaminę.

Narkolepsja jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego, która charakteryzuje się niekontrolowanym zapadaniem w głęboki sen, gdyż mózg nie jest w stanie kontrolować cyklu sen - czuwanie. Najczęściej towarzyszy jej katapleksja, czyli nagła utrata napięcia mięśniowego.

Z danych amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia wynika, że na narkolepsję cierpi jeden na 3 tys. mieszkańców USA. Obecnie, ze względu na niejasną etiologię, nie jest dostępne leczenie przyczynowe.

Badania opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w piśmie \"Annals of Neurology\" wykazały, że w mózgach osób cierpiących na narkolepsję występuje niemal o 65 proc. więcej neuronów produkujących histaminę.

Badacze przyjrzeli się mózgom pięciu zmarłych pacjentów z narkolepsją oraz siedmiu osób zdrowych. Wnioski porównano następnie z tymi, które towarzyszyły analizie mózgów myszy i psów z tym samym zaburzeniem. Choć w mózgach ludzi z narkolepsją zidentyfikowano znacznie podwyższoną liczbę neuronów produkujących histaminę, nie dotyczyło to żadnego z modeli zwierzęcych.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera